Czytasz: "Polki dla Niepodległej" w Katowicach [PREMIERA FILMU]

"Polki dla Niepodległej" w Katowicach [PREMIERA FILMU]

Film oparty został o fakty historyczne wyjęte z biografii znanych Polek.

Dziś o godz. 17.30 w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbędzie się uroczysta premiera filmu "Polki dla Niepodległej", który wyreżyserowały, w którym zagrały,  i do którego napisały scenariusz uczennice Szkoły dla Dziewcząt Płomień.

Premiera będzie prawdziwym niepodległościowym świętem kobiet gdyż udział potwierdziły: pani prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, wiceprezydent Katowic Marzena Szuba, a specjalnie na tę okoliczność Minister Jadwiga Emilewicz przesłała kilka słów. 

„Polki dla Niepodległej” to film, który został stworzony w ramach projektu szkolnego. Uczennice Szkoły dla dziewcząt Płomień postanowiły włączyć się tym w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Scenariusz – pisany nawet podczas wakacji, reżyseria, charakteryzacja, scenografia są w całości samodzielną pracą uczennic.

Film oparty został o fakty historyczne wyjęte z biografii takich Polek: Emilii Plater, Marii Piotrowiczowej, Henryki Anny Pustowójtównej, Marii Antoniny Lix, Zofii z Mniszewskich Grużewską, Lucyny Żukowskej z domu Skrzyńską czy na koniec Aleksandry Piłsudskiej. To kobiety, które o niepodległość Polski walczyły na różne sposoby – biorąc udział w powstaniach, organizując szpital dla rannych, ucząc dzieci czy nawołując do walki przeciw zaborcom.

Motywem przewodnim jest wolność i walka o nią w czasach, kiedy Polska była pod zaborami oraz odwaga i męstwo – cechy, którymi odznaczała się każda z bohaterek filmu „Polki dla Niepodległej”.