Czytasz: Polityk z Katowic nowym wiceprezesem Solidarnej Polski

Polityk z Katowic nowym wiceprezesem Solidarnej Polski

W sobotę odbyły się wybory wewnętrzne w Solidarnej Polsce.

Zgodnie ze statutem partii ma to miejsce raz na cztery lata. Zbigniew Ziobro ponownie wybrany został na prezesa. Jego kadencja potrwa 4 lata. Wiceprezesami zostali szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa oraz wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Czytaj także: apel do jugendamtu


Michał Wójcik ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Objął funkcję dyrektora naczelnego Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Był członkiem Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia i ekspertem kilku projektów finansowanych przez Unię Europejską. Jest współautorem książki Targi jako instrument marketingu wystawienniczego. Za zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego odznaczony Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego.

Od 2002 został radnym sejmiku śląskiego z wynikiem 3067 głosów w okręgu chorzowskim (z listy POPiS, z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości). W 2004 z ramienia PiS bez powodzenia kandydował do Senatu w wyborach uzupełniających (uzyskał 5300 głosów). W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany na posła z listy PiS z okręgu rybnickiego liczbą 7428 głosów. W Sejmie przewodniczył stałej Podkomisji Rzemiosła i Usług, zasiadał w Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz Komisji Nadzwyczajnej „Solidarne Państwo”. W wyborach do Sejmu w 2007 nie zdobył mandatu. W 2010 jako lider listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu chorzowskim uzyskał ponownie mandat radnego sejmiku śląskiego, otrzymując 12 665 głosów[1]. Objął funkcję przewodniczącego komisji statutowo-regulaminowej oraz wiceprzewodniczącego klubu radnych PiS. W wyborach w 2011 ponownie bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski.

Czytaj także: uwolnić biznes od gangsterów

Następnie zajął się tworzeniem struktur Solidarnej Polski w okręgach częstochowskim i gliwickim. Na kongresie założycielskim partii 24 marca 2012 został wybrany do jej zarządu (14 grudnia 2013 został wybrany ponownie).

W 2014 jako kandydat PiS (z rekomendacji Solidarnej Polski) uzyskał reelekcję w wyborach do sejmiku. W wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał mandat poselski z okręgu katowickiego, otrzymując 7652 głosy. 29 kwietnia 2016 został sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a 9 grudnia 2017 wiceprezesem Solidarnej Polski.

Znany przede wszystkim z zabiegania na forum UE o unijne regulacje ws. dzieci trafiających do rodzin zastępczych. Jako wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik prowadzi rozmowy na ten temat w Brukseli. Warszawa chce, by polskie dzieci za granicą były kierowane do polskich rodzin.

Źródło: Wikipedia

Czytaj więcej

 

Komentarze
To cię zainteresuje