Czytasz: Polityczne wstrząsy w Bytomiu

Polityczne wstrząsy w Bytomiu

Prezydent Bartyla stracił większość w bytomskiej radzie. W reakcji na wyjście trzech radnych z jego ugrupowania zdymisjonował wiceprezydenta Andrzeja Panka. Burzliwa czwartkowa sesja zakończyła się już w piątek. Dzisiaj dalszy ciąg.

Co się dzieje w Bytomiu?

Zdaniem części radnych wszystko jest wynikiem fatalnej sytuacji miasta, o której prezydent Damian Bartyla wie od lipca ubiegłego roku. Jeszcze w wakacje prezydent otrzymał wyniki audytu przeprowadzonego przez firmę Deloitte.

Ta wykazała szereg nieprawidłowości w pracach Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Spółka jest monopolistą w zakresie gospodarki wodnej, ściekami i odpadami. Mimo to zanotowała blisko 15 milionów straty. Wśród wykazanych nieprawidłowości znajdują się wydatki na Akademię Piłkarską, Fundację Rozwoju Piłki Nożnej Polonia, naukę jazdy na łyżwach, czy prowadzenie strony na jednym z portali społecznościowych.

O ile wydatki na Akademię Piłkarską szokują z powodu braku dowodów, że akademia istnieje, także w przypadku innych wydatków BPK kwoty są zatrważające. Według infromacji, które wyciekły do opinii publicznej, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne na utrzymywanie kontaktu z internautami wydaje 24 tysiące złotych, a wspomniane szkolenie z jazdy na łyżwach dla 15 pracowników pochłonęło 73 tysiące złotych.

RAPORT TAJNY, WIĘC BĘDZIE KONTROLA NIK 


Wyniki kontroli są zaskakujące. Audytorzy wskazują na konieczność prześwietlenia działalności byłego prezesa Dawida Zięby.

Szczegóły raportu zna prezydent miasta. Damian Bartyla nie chce ich ujawnić zasłaniając się zapisami w umowie z audytorem. Ujawnienia zapisów raportu domagali się radni oraz poseł Tomasz Jaskóła, Kukiz’15. O tym, czy audyt zostanie upubliczniony zdecyduje sąd.

W czasie sesji nadzwyczajnej radni zawnioskowali do NIK o przeprowadzenie kontroli. Jej wyniki będą jawne niezależnie od decyzji sądu w sprawie raportu z lipca 2016. Kontrole czekają także inne miejskie spółki. Prześwietlona zostanie działalność ZBM, PEC, TBS, Bytomski Sport, Bytomskie Mieszkania oraz Bytomsko-Radzionkowskie Spółdzielnie Socjalne.

O godzinie 10:00 w bytomskim urzędzie rozpoczyna się kolejna sesja. W porządku obrad m.in. wieloletnia prognoza finansowa miasta Bytomia na lata 2017-2046. Tym razem ugrupowanie Damiana Bartyli będzie już w mniejszości. Na koniec czwartkowej sesji, trzech radnych Iwona Pakosz, Dariusz Laksa i  Mariusz Kurzątkowski odeszli z BIS.

Czytaj więcej