Czytasz: Silesion.pl z Brukseli: zmiany w Kodeksie wyborczym uderzą w niepełnosprawnych

Silesion.pl z Brukseli: zmiany w Kodeksie wyborczym uderzą w niepełnosprawnych

Libicki: Jeśli miałbym się zastanowić, kto stanowi zagrożenie dla fałszowania wyborów, to moja myśl pobiegłaby raczej ku większości rządowej.

Europosłowie Marek Plura, Krzysztof Hetman i senator Jan Filip Libicki wzywają polityków PiS, by w propozycji zmian w Kodeksie wyborczym nie likwidowano opcji głosowania korespondencyjnego, ponieważ uniemożliwi to głosowanie niektórym niepełnosprawnym.

Europoseł Marek Plura  przypomina, że obecnie osoby z niepełnosprawnościami w Polsce mogą korzystać z głosowania korespondencyjnego.

- Polska jest krajem, który w tym zakresie ma się czym pochwalić. Osiem ostatnich lat niepełnosprawni Polacy cieszyli się udogodnieniami wyborczymi, które pozwalały osobom o najbardziej ograniczonej samodzielności korzystać z praw obywatelskich – mówi.

Ponadto, zdaniem europosła, proponowane zmiany w Kodeksie wyborczym uniemożliwią niewidomym samodzielne głosowanie. - Zachęcam wnioskodawców, aby przy najbliższych wyborach spróbowali oddać swój głos z zamkniętymi oczami. Może trafią, kto wie – oświadczył. Według obowiązujących przepisów niewidomi i niedowidzący mogą skorzystać ze specjalnej nakładki na kartę do głosowania, która napisana jest w alfabecie Braille'a.

Plura  ma też nadzieję, że Senat i prezydent zachowają się lepiej niż wnioskodawcy zmian i powstrzymają „chorą wyobraźnię, która prowadzi nas na manowce”. - Nikt z nas nie rozumie, dlaczego niepełnosprawnym w Polsce odbiera się głos, godność i obywatelskie prawa. Apelujemy do wszystkich wnioskodawców: zmieńcie jeszcze wasze wnioski, nie idźcie tą drogą, która prowadzi nas do średniowiecza.

To PiS fałszuje wybory?

Senator Libicki nie zgadza się z argumentem, że głosowanie korespondencyjne jest zagrożeniem dla prawidłowości wyborów.

- To nie polscy obywatele z niepełnosprawnościami są zagrożeniem dla fałszowania wyborów w Polsce. Jeśli miałbym się zastanowić, kto stanowi zagrożenie dla fałszowania wyborów, to moja myśl pobiegłaby raczej ku obecnej większości rządowej – mówi.

Zdaniem senatora, w Polsce powinno się rozszerzyć udogodnienia przy głosowaniu i umożliwić oddanie głosu np. przez internet.

Również, zdaniem posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Hetmana (PSL - przy. red. ) zlikwidowanie możliwości głosowania korespondencyjnego ograniczy osobom z niepełnosprawnościami udział w wyborach.

 odZIEracie ludzi z godności

- Dzisiejsza większość parlamentarna, partia rządząca, spycha nas w tym obszarze do czasów średniowiecza – mówi.

- Odziera się z godności osoby niepełnosprawne, tych, którzy nie mogą wstać z łóżka, tych, którzy są na wózkach inwalidzkich na drugim piętrze w bloku, gdzie nie ma windy – dodaje.

Hetman również ma nadzieję, że w PiS znajdą się osoby, które powstrzymają zmiany w ordynacji wyborczej.

Zmiany w Kodeksie wyborczym zaproponowane przez PiS obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zniesienie głosowania korespondencyjnego oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych. Komisarze wojewódzcy mają dokonać w terminie trzech miesięcy od wejścia ustawy w życie podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa. Obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe.

Czytaj więcej