Czytasz: Politechnika Śląska otwiera autostradę dźwięku

Politechnika Śląska otwiera autostradę dźwięku

Dzięki wystawie uczniowie będą mogli odbyć wyprawę do magicznego świata akustyki.

Czy można zobaczyć falę dźwiękową? Czy można malować dźwiękiem? Po co nam dwoje uszu? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedź będzie można znaleźć, odwiedzając na Politechnice Śląskiej interaktywną wystawę poświęconą dźwiękowi i akustyce „Autostrada dźwięku”.  

Dzięki wystawie uczniowie będą mogli odbyć wyprawę do magicznego świata akustyki. Obejrzą i dotkną tego, o czym dotąd jedynie czytali w podręcznikach do fizyki. Dzięki widowiskowym eksperymentom na własne oczy, a przede wszystkim uszy będą mogli się przekonać, jak niezwykłym zjawiskiem jest dźwięk. Wiedza zdobyta na lekcjach fizyki zostanie dzięki tej wycieczce utrwalona i poparta szeregiem eksperymentów, w których sami zwiedzający będą mogli wziąć udział. „Dźwięczny świat” przybliży również uczniom naukowiec z Politechniki Śląskiej dr inż. Kamil Barczak podczas popularnonaukowego wykładu inauguracyjnego.

Organizatorem wystawy jest firma „Quaero”, której nadrzędnym celem jest popularyzacja nauki w sposób nowoczesny i nietuzinkowy, unikająca utartych schematów i nudnych prelekcji. „Autostrada dźwięku” to druga po „Zagadkach Optyki” w ramach „Instytutu Odkrywania Tajemnic” wystawa interaktywna o charakterze edukacyjnym firmy „Quaero”.

– Wystawa interaktywna to najlepszy sposób na uczenie się poprzez zabawę. Dzięki niekonwencjonalnym metodom ma szansę rozbudzić w młodych ludziach chęć do poznania tajemnic otaczającego ich świata. Na wystawie poznają nie tylko podstawy fizyki związane z dźwiękiem, ale także zobaczą spektakularne doświadczenia powiązane z akustyką – podkreślają twórcy „Autostrady dźwięku”.

Wystawa będzie dostępna na gliwickiej uczelni do 30 grudnia. Mogą ją zwiedzać wszyscy zainteresowani po wcześniejszej rezerwacji w Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej pod nr. tel. 32 237 18 54 lub poprzez e-mail: rjp6@polsl.pl.