Czytasz: Policjanci, którzy chcieli popełnić samobójstwo, zostają w areszcie [aktualizacja]

Policjanci, którzy chcieli popełnić samobójstwo, zostają w areszcie [aktualizacja]

Sąd w Gliwicach utrzymał decyzję o areszcie dla policjantów. Zażalenie obrony nie zostało uwzględnione.

W czwartek o godz. 10 w Sądzie Okręgowym w Gliwicach odbyło się rozpoznanie zażalenia na zastosowanie aresztu dla dwóch policjantów z Zabrza, którzy chcieli popełnić samobójstwo. Sąd utrzymał w mocy decyzję o ich aresztowaniu.

Policjantka Tamara C-K., z komisariatu V w Zabrzu i jej podwładny Łukasz Ch., próbowali 18 września popełnić samobójstwo. Komendantka próbowała się otruć, natomiast policjant chciał się powiesić. Wszystko wskazuje na to, że do targnięcia się na swoje życie skłoniła ich decyzja sądu, który zdecydował, że mają trafić do aresztu.

"Nie ma pozwolenia na nadużycia w policji"

Dwa dni po próbie samobójczej policjantów głos w sprawie zabrał szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

- Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia, szczególnie jeśli chodzi o policję. Służby muszą być wolne od tego rodzaju spraw. Wszystko w ręku wymiaru sprawiedliwości. Liczę, że ta sprawa zostanie rozstrzygnięta przed sądem - powiedział Mariusz Błaszczak.

Gliwicka prokuratura zarzuca policjantom m.in. przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków.

- Śledztwo dotyczy nieprawidłowości, jakie zostały ujawnione w sprawach prowadzonych w Komisariacie V Policji, a zwłaszcza doprowadzenia do bezpodstawnego dwukrotnego zwolnienia sprawcy przestępstwa - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska.

Policjantom przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wywierania wpływu na czynności urzędowe organu administracji i utrudniania postępowania karnego.

W maju policjanci mieli utrudniać śledztwo w sprawie pobicia, co skutkowało dwukrotnym zwolnieniem podejrzanego mężczyzny związanego ze środowiskiem pseudokibiców Górnika Zabrze. Policjanci zostali zatrzymani w sierpniu przez Biuro Spraw Wewnętrznych. Po przedstawieniu zarzutów prokuratura wystąpiła o ich aresztowanie. Sąd rejonowy nie uwzględnił tego wniosku.

Prokuratura złożyła zażalenie. Rozpoznający je Sąd Okręgowy w Gliwicach zdecydował, że podejrzani mają jednak trafić do aresztu. Kilka godzin później policjantka próbowała się otruć, a jej kolega powiesić.

Dzisiejsza decyzja sądu utrzymuje w mocy postanowienie o ich aresztowaniu.

Czytaj więcej