Czytasz: Co grozi producentowi bluz z napisem "Policja morduje"?

Co grozi producentowi bluz z napisem "Policja morduje"?

Są zarzuty dla producenta z Zawiercia. Jego bluzy miały napisy obrażające policjantów.

Zarzut pomówienia policjantów i policji usłyszał właściciel firmy z Zawiercia, która wypuściła na rynek linię odzieży z nadrukami godzącymi w dobre imię funkcjonariuszy. "Policja morduje", "Stop katom w niebieskich mundurach" - napisano na odzieży.

27-latek przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze – powiedziała w piątek PAP rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara.

We wrześniu ubiegłego roku policjanci z katowickiego oddziału prewencji wylegitymowali młodego mężczyznę, który miał na sobie bluzę z obraźliwymi napisami.

Mundurowi powiadomili o tym swoich przełożonych. Zawiadomienie o przestępstwie złożyły policyjne związki zawodowe i zastępca komendanta głównego policji. Sprawa stała się głośna w mediach.

Okazało się, że bluzy były produkowane przez firmę z Zawiercia, która sprzedawała także m.in. odzież patriotyczną, zawierającej różne symbole narodowe. Po konsultacji z biurem prawnym zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożył Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego. Takie zawiadomienie złożył także zastępca komendanta głównego nadinsp. Jan Lach.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ. Prowadzący sprawę współpracowali także z kolegami z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariuszami z Zawiercia.

- Prokuratura poparła stanowisko zawiadamiających i pomimo że przestępstwo to jest ścigane z oskarżenia prywatnego, prokurator zadecydował objąć ściganie sprawcy z oskarżenia publicznego uzasadniając to stanowisko ważnym interesem społecznym - wyjaśniła Nowara.

Bluzy "Policja morduje" z Zawiercia naruszają dobry wizerunek policji

Policjanci zabezpieczyli w siedzibie firmy kilka sztuk odzieży, na której pojawił się szkalujące policjantów nadruki, a także komputer. Został on poddany ekspertyzie przez biegłego z zakresu informatyki. Znajdowały się na nim m.in. pliki graficzne zawierające symbolikę umieszczaną na odzieży oraz korespondencja z klientami.

W ten sposób śledczy uzyskali dodatkowe dowody potwierdzające, że firma produkowała treści naruszające dobry wizerunek policji. 27-letni właściciel firmy wprowadził do obrotu gospodarczego około 200 sztuk takiej odzieży.

Po usłyszeniu zarzutu z art. 212 Kodeksu karnego mężczyzna przyznał się do tego, że pomówił grupę zawodową policjantów i takie działanie, które może poniżyć ich w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania.

Co grozi producentowi odzieży ulicznej z Zawiercia?

Mężczyzna złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze, miałby zapłacić karę grzywny oraz 5 tys. zł nawiązki na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
Na koszulkach i bluzach przedstawiono policjantów z tarczami i stojącego przed nimi mężczyznę w kapturze.

Napis zaś głosi: "Matka rodzi, ojciec wychowuje, szkoła uczy. Policja morduje. Stop katom w niebieskich mundurach". Reprezentujący policjantów adwokat podkreślił, że treść napisów wykracza daleko poza granice wolności słowa i swobody wypowiedzi.

Czytaj więcej