Czytasz: Nowy bat na piratów drogowych!

Nowy bat na piratów drogowych!

Zakupy dla śląskiej drogówki. Nie są to tradycyjne radary, bo do pomiaru prędkości nie wykorzystują fal radiowych, lecz wiązkę lasera.

Śląska drogówka otrzymała 30 nowoczesnych laserowych urządzeń do pomiaru prędkości pojazdów. Urządzenia umożliwiają też rejestrację obrazu – sprawca wykroczenia na nagraniu będzie mógł przekonać się, że to jego, a nie inny samochód jechał zbyt szybko.

W czwartek śląscy policjanci zaprezentowali dziennikarzom jak działają urządzenia o nazwie TruCAM LTI 20/20. Nie są to tradycyjne radary, bo do pomiaru prędkości nie wykorzystują fal radiowych, lecz wiązkę lasera. Co istotne, mają wbudowaną kamerę oraz ekran, na którym można odtworzyć nagranie.

- Na nagranym filmie można dokładnie zobaczyć sytuację, w której policjant dokonywał pomiaru. Dodatkowo, gdy pojazd zbliży się na ok. 70 m, urządzenie wykona zdjęcie o wysokiej rozdzielczości. Wskazane są parametry związane z pracą i kalibracją urządzenia, jak również prędkość i punkt, w którym była ona mierzona – powiedział PAP podinspektor Grzegorz Olejniczak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kierowcy zatrzymywani za przekroczenie prędkości często tłumaczą policjantom, że to nie oni jechali zbyt szybko i pewnie policjant zmierzył prędkość innego samochodu. Dzięki nagraniu będą mogli upewnić się, że badanie było prawidłowe. Wykonane dodatkowo zdjęcie zarejestruje, czy jadący mieli zapięte pasy i czy kierowca nie rozmawiał przez telefon.

Jak zaznaczył podinsp. Olejniczak, nowe urządzenia mają też tryb motocyklowy – policjant może zmierzyć prędkość zbliżającego się jednośladu i, gdy ten już go minie, odwrócić się i zdobić zdjęcie tablic rejestracyjnych, a także zmierzyć prędkość oddalającego się pojazdu.

Zgodnie z instrukcją urządzenie umożliwia pomiar nawet z odległości 1200 m, ale zgodnie z zaleceniami policjanci będą sprawdzać prędkość stojąc 300-400 metrów od samochodu. Chodzi o to, by pomiar był jak najbardziej precyzyjny i nie budził wątpliwości – wyjaśniają mundurowi.

Do śląskiego garnizonu trafiło 30 pierwszych tego typu urządzeń, zakupionych przez Komendę Główną Policji. Lada dzień drogówka na Śląsku otrzyma 30 kolejnych sztuk. Mają stopniowo zastępować tradycyjne radary starego typu. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

Czytaj więcej