Czytasz: Polacy nagrodzeni w Cannes
Aleksandra Terpińska i Kuba Czekaj, związani z katowicką filmówką, docenieni na festiwalu w Cannes.

Film Aleksandry Terpińskiej pt. "Najpiękniejsze fajerwerki ever" otrzymał nagrodę Rails d'Or dla najlepszego filmu krótkometrażowego podczas tegorocznej 70. odsłony festiwalu filmowego w Cannes. Wcześniej to wyróżnienie odbierali m.in. Bertolucci czy Ozon. O nagrodzie dla Terpińskiej poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przyjaciele kontra wojna

Aleksandra Terpińska jest absolwentką psychologii i studentką IV roku reżyserii na WRiTV UŚ w Katowicach. 30-minutowy obraz nagrodzonej reżyserki opowiada o życiu mieszkańców nienazwanego europejskiego miasta, nagle przerwanym przez wojnę. Terpińska opowiada o jednym dniu trójki młodych przyjaciół - granych przez Justynę Wasilewską, Malwinę Buss i Piotra Polaka, którzy muszą na nowo przemyśleć swoje życiowe plany wobec nieoczekiwanego wybuchu konfliktu zbrojnego. Jak tłumaczyła artystka, inspiracją do stworzenia filmu była dla niej sytuacja na Ukrainie.

Scenariusz Terpińskiej wygrał konkurs "Przypadek", zorganizowany z okazji Roku Kieślowskiego. Film zakwalifikował się do 56. edycji Semain de la Critique, canneńskiego Tygodnia Krytyki, którego celem jest przyglądanie się i nagradzanie młodych filmowców i debiutantów.

Reżyserka jest absolwentką wydziału psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Na swoim koncie ma etiudy szkolne - "Tonio Kroeger" (2010), "Święto zmarłych" (2011), "Ameryka" (2015), a także krótkie metraże: "Leszczu" (2013) i "Czeski Łabędź" (2015). Za swoje prace Terpińska nagrodzona została m.in. Grand Prix podczas Short Film Festival w Dramie, Best Short Film na Cottbus Film Festival oraz Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Mastershot na Festiwalu Camerimage.

Czekaj z nagrodą za scenariusz

W Cannes doceniono też Kubę Czekaja, młodego filmowca i absolwenta katowickiej filmówki.

Czekaj jest najczęściej nagradzanym polskim twórcą filmów krótkich. Zdobył ponad 60 nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Tematem, który go szczególnie interesuje, jest dzieciństwo i dojrzewanie. Czekaj ma już na koncie dwa pełnometrażowe filmy: „Baby Bump” i „Królewicz Olch”. Był nominowany do Paszportu Polityki. W Cannes otrzymał Nagrodę ScripTeast im. Kieślowskiego za scenariusz "Sorry, Polsko". Jury konkursowe powiedziało, że: - To satyra na współczesne życie, w którym trzeba poradzić sobie ze spotkaniem się sztuki, ambicji i polityki.

Festiwal w Cannes 2017 potrwa do 28 maja. Wtedy też zostanie przyznana statuetka Złotej Palmy dla najlepszego filmu.

Czytaj więcej