Czytasz: Pół wieku z Reksiem
Żaden pies nie przeżył tyle, co nasz bielski Reksio! Ulubiona postać naszych polskich filmów animowanych obchodzi w tym roku swoje 50. urodziny. Z tej okazji wszystkie dzieci w Bielsku bawiły się z okazji swojego i psiego święta.

DZIEŃ DZIECKA Z REKSIEM

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Bielsko-Biała postanowiło uczcić 50-lecie istnienia kultowego animowanego psiaka. Pod jedynym w Polsce pomnikiem Reksia kilkaset przedszkolaków oraz uczniów bielskich szkół wspólnie bawiło się świętując urodziny bohatera kreskówek Studia Filmów Rysunkowych.

- W wydarzeniu wzięły udział dzieci z bielskich przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych. Wśród honorowych gości jest pani Helena Filek-Marszałek, założycielka i fundatorka Fundacji im. Heleny i Lechosława Marszałków - tłumaczy Piotr Gibiec z wydziału promocji Urzędu Miasta w Bielsku-Białej.

Zobacz zdjęcia z Dnia Dziecka z Reksiem:

Podczas imprezy urodzinowej Reksia wystąpiła również Tunia, czyli Marta Świątek-Stanienda, znana artystka śpiewająca piosenki dla dzieci. Na scenie pojawiły się także animacje dla dzieci oraz występ zespołu dziecięcego “Włóczykije”.

- Dzieci śpiewały specjalną piosenkę urodzinową z okazji święta Reksia. Był również okolicznościowy tort ze świeczkami. Dzieci wspólnie z Reksiem bawiły się z Klaskonem, czyli psiakiem - maskotą ze Straży Miejskiej. Wszystkie dzieci otrzymały odblaski oraz słodycze z postacią z kreskówki. Bardzo się cieszymy, że Reksio ma tak szeroką widownię pomimo upływu tylu lat - dodaje Gibiec.

Do tej pory odbyły się już dwie imprezy dedykowane kultowemu psiakowi. Tej zimy młodzi narciarze zmagali się podczas zawodów o Puchar Reksia - w Bielsku-Białej i Białce Tatrzańskiej. Kolejne wydarzenie poświęcone urodzinom Reksia zapowiada Studio Filmów Rysunkowych. Impreza planowana jest na początek grudnia tego roku.

>> CZYTAJ: Bohater naszego dzieciństwa ma już 50 lat! <<

50 LAT REKSIA

Postać Reksia stworzył w latach 60. minionego stulecia Lechosław Marszałek. Reżyser i scenarzysta filmów animowanych Studia Filmów rysunkowych w 1967 roku wydał pierwszy odcinek kreskówki - “Reksio poliglota”. Choć miał uboższą grafikę oraz scenografię niż odcinki produkowane w latach 70., to cieszył się popularnością wśród najmłodszych widzów. Reksio bawił, rozśmieszał, a także edukował i po latach możemy śmiało powiedzieć, że wychowywał. W sumie powstało 65 odcinków z postacią animowanego pieska. Ostatni został stworzony w 1990 roku. Niespełna 20 lat później powstał pierwszy pomnik Reksia znajdujący się przy fontannie na ulicy 11 listopada. Co ciekawe, Reksio robi furorę nie tylko w Polsce, ale także w Libanie. W tamtejszych szkołach dzieci oglądają film "Reksio i Bocian", z którego uczą się o ochronie bociana.

>> CZYTAJ: Reksio robi furorę w Libanie <<

Czytaj więcej