Czytasz: Pokazano wizualizacje osiedla mieszkaniowego w Strefie Kultury

Pokazano wizualizacje osiedla mieszkaniowego w Strefie Kultury

„Nie zasłonimy Muzeum Śląskiego” - mówi architekt Przemo Łukasik. Relacja na żywo z konferencji.

 

Dla kogo jest miasto? Ono jest i dla ludzi, i dla inwestorów — mówi architekt Podkański — bez inwestorów będziemy mieli jak w moim rodzinnym mieście, Bytomiu.


AKTUALIZACJA 12:10

- Chcemy przekształcić to centrum w centrum metropolitalne — mówi Roman Olszewski naczelnik Wydziału Budownictwa i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Katowice.


Uchwalenie planu zagospodarowani przestrzennego wyznaczono na październik.

AKTUALIZACJA 12:06

Czy na pewno chcemy tu sadzić drzewa i krzaki? Była koncepcja, żeby zrobić tu park centralny - mówi Stanisław Podkański. - To jest cenna przestrzeń inwestycyjna - dodaje. Budynki mają mieć dwanaście kondygnacji. Na taką wysokość mają zgodę miasta.

Obszar po kopalni Katowie to 40 ha. MCK, NOSPR z parkiem i muzeum, to tylko fragment tej przestrzeni. Miasto samo na pozostałym terenie nie będzie budować i nie chce. Potrzebni są prywatni inwestorzy, żeby przekształcać miasto.

- Pytaniem jest, czy chcemy mieć wielkomiejski charakter? Nie możemy rozmawiać, że skoro powstał jeden obiekt, to nie może już nic innego powstać - mówi Stanisław Podkański, architekt.

Wcześniej pisaliśmy

Tak ma wyglądać nowe osiedle. Przemo Łukasik zaprezentował wizualizacje nowej inwestycji w Strefie Kultury. Chodzi o wieżowce, które mają stanąć przy Muzeum Śląskim w Katowicach. Alicja Knast, dyrektorka Muzeum Śląskiego zaapelowała, by nie niszczyć krajobrazu Strefy Kultury. W Katowicach trwa właśnie debata na temat planowanej inwestycji, zwołano ją po interwencji mediów. 

Tak mają wyglądać bloki, które tam staną. (To pierwsze zdjęcia, publikujemy je ze slajdów)


- Nie zasłonimy Muzeum Śląskiego - zapewnia Łukasik. Architekt podkreśla, że wszystkie zabudowania tworzące dziś wizytówkę Katowic powstały bez planu zagospodarowania przestrzennego.

- Chciałbym, żeby ta przestrzeń się zmieniła. Chcemy, żeby znikł ten parking i zadeptany trawnik — dodaje Łukasik.

Pomimo tłumienia emocji widać, że Przemo Łukasik czuje się osobiście dotknięty zarzutami.

Jak mówią przedstawiciele miasta, cena ziemi w strefie przekracza 10000 zł/m2
- Trudno przekonać inwestora, żeby zrezygnował z wysokiej zabudowy. Nowe budynki mają mieć 40 metrów wysokości.

Co na to Muzeum? 

- To bardzo unikalny i postindustrialny widok. Jest atrakcyjny dla wszystkich, którzy chcą czegoś dowiedzieć się o regionie. Ta część widoku jest ikoniczna. Z tyłu będą majaczyły jakieś budynki - ocenia Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.

- Dlaczego zajmuję się tą sprawą? To nie jest moja sprawa z punktu widzenia prawa, ale jest z punktu widzenia etyki, dbania o pejzaż. Muzeum Śląskie od marca będzie znakiem towarowym. Nikt nie będzie mógł wykorzystać Muzeum bez naszej zgody. Nie będziemy go udzielać do działań komercyjnych. Ważne jest to, żeby ocenić, co jest własnością wspólną? Jeśli dla nas wszystkich nie jest ważna industria i pokazanie tego, z czego się wywodzimy, to proszę mi to powiedzieć. Przyjmę to - dodaje. 

Czytaj więcej