Czytasz: Pogromca pijanych kierowców

Pogromca pijanych kierowców

Fantastyczna postawa Marka Durdyna! Gliwiczanin po raz piąty odebrał kluczyki pijanemu kierowcy.

Niedziela, pierwsza w nocy. Pan Marek wracał z gliwickiego Rynku do domu. Na wysokości Urzędu Miasta zauważył pijanego mężczyznę, wsiadającego do samochodu. Bez wahania postanowił wybrać się w pościg za kierowcą białego seicento.

- Ruszyłem za tym samochodem, jednocześnie połączyłem się z numerem 112. Informowałem operatora, gdzie jestem. W międzyczasie kierowca poruszał się zygzakiem. Po około 700 metrach zjechał na prawy pas, wówczas zajechałem mu drogę. Szybko wyskoczyłem z samochodu i zabrałem mu kluczyki - relacjonuje Durdyn.

Dokładnie w tym samym czasie pojawili się policjanci, którzy zatrzymali kierującego oraz trójkę pijanych pasażerów - dwie kobiety i mężczyznę. Po badaniu przeprowadzonym na Komendzie Policji w Gliwicach, okazało się, że niespełna 50-letni kierowca miał 2 promile alkoholu we krwi. Ponadto, nie miał przy sobie dokumentów.

Zobacz wideo z interwencji autorstwa Marka Durdyna:

Jak przekazuje SILESION.PL asp. szt. Katarzyna Wosik z gliwickiej policji, trwa postępowanie w tej sprawie.

- W najłagodniejszym przypadku mężczyźnie grozi do 2 lat pozbawienia wolności - wyjaśnia policjantka.

Gliwiczanin już po raz piąty odebrał kluczyki pijanemu kierowcy.

POGROMCA PIJANYCH KIEROWCÓW

To nie pierwszy raz, kiedy Marek odebrał kluczyki pijanym i nieodpowiedzialnym kierowcom. Pierwsza interwencja “pogromcy” była prawie 4 lata temu na autostradzie A4 w kierunku Gliwic. Kolejny, bohaterski czyn obywatelski, miał miejsce na obwodnicy krakowskiej. Wzorową postawę Durdyn również pokazał pod swoim domem w Gliwicach, kiedy pod jego blok podjechał kierowca mercedesa, tamując ruch.

- Poprosiłem go, żeby odjechał. Ten otworzył okno i buchnął z niego alkohol. Mężczyzna jechał bez świateł, postanowiłem ruszyć za nim. Kiedy stanął na stacji benzynowej, wysiadł z auta i zaczął uciekać. Zacząłem za nim biec a wraz ze mną policja - wspomina Marek.

WZOROWA POSTAWA MIESZKAŃCA GLIWIC

Policjanci z gliwickiego komisariatu doceniają obywatelską postawę Durdyna. Uważają, że jego postawa jest “fantastyczna”, jednak ostrzegają, aby każdy mierzył czyny na zamiary.

- Nie chcemy, aby podczas tego typu interwencji ktoś ucierpiał. Zachęcamy do takiej postawy, jednak “kiedy siła jest w narodzie” - tłumaczy asp. szt. Katarzyna Wosik.

Pan Marek z kolei bardzo zachęca do zabierania kluczyków pijanym kierowcom.

- Jeżeli chcemy, żeby ludzie nie ginęli i nie byli kalekami, to reagujmy. To nic nie kosztuje. Reagowałem, reaguje i będę reagować - zapewnia Marek.

Czytaj więcej