Czytasz: Ulewy w Śląskiem: Podtopienia, zalane ulice, powalone drzewa [AKTUALIZACJA]

Ulewy w Śląskiem: Podtopienia, zalane ulice, powalone drzewa [AKTUALIZACJA]

Na terenie 3 powiatów Wojewoda Śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe.

Aktualizacja 19 lipca 08:30:

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach podsumowało działania związane z aktualną sytuacją pogodową w woj. śląskim. Straż Pożarna odnotowała 86 zdarzeń, z czego 49 to interwencje dotyczące powalonych drzew, 31 z kolei - podtopień budynków i ulic. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w Cieszynie - 12, Bielsku-Białej - 10, Częstochowie - 8.

 

Wcześniej pisaliśmy:

Pogotowie obowiązuje na terenie 3 powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego, a także na terenie Bielska-Białej.

Wydanym dziś w południe zarządzeniem wojewoda zobowiązał wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych, aby zminimalizować mogące powstać zagrożenie dla zdrowia, życia lub mienia oraz zagrożenie środowiska.

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW-PIB we Wrocławiu ostrzega, że w zlewniach dopływów górnej Odry na obszarach intensywnych opadów mogą wystąpić przekroczenia stanów ostrzegawczych, a miejscami mogą zostać osiągnięte stany alarmowe. W wyniku intensywnych opadów burzowych mogą mieć miejsce gwałtowne wzrosty stanów przekraczające nawet 100 cm.

Prognozowana wysokość opadów w okresie od godz. 08:00 dnia 18.07.2018 do godz. 08:00 dnia 19.07.2018 od 45 mm do 60 mm, lokalnie w rejonach podgórskich i w górach do 70 mm. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 65 km/h.