Czytasz: Upały nadchodzą! Gdzie i jak się schłodzić?

Upały nadchodzą! Gdzie i jak się schłodzić?

Żar poleje się z nieba. IMGW ostrzega - przed nami co najmniej dwa upalne dni.

Od 30°C do maksymalnie 33°C prognozuje w środę 28 czerwca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i ostrzega przed upałami. W nocy ze środy na czwartek temperatura minimalna wyniesie 19°C, możliwe burze a lokalnie - grad.

Służby przypominają o zachowaniu ostrożności. Iście wakacyjna, tropikalna pogoda może być niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt. Pijmy dużo wody, przed wyjściem na dwór posmarujmy się kremem do opalania z wysokim filtrem, a na głowę załóżmy kapelusz, aby uniknąć oparzeń słonecznych.

W niektórych miastach województwa śląskiego samorządy, aby pomóc swoim mieszkańcom w walce z upałem, wystawiły jak co roku kurtyny wodne. Zraszacze pojawiły się już m.in. w Chorzowie, Gliwicach, Katowicach i Zabrzu (pl. Wolności, pl. Teatralny).

Kurtyny wodne od dziś w Chorzowie

W Chorzowie ponownie rozstawione zostaną kurtyny wodne. „Mgiełki” staną 28.06 w dwóch miejscach w centrum na rogu ul. Wolności i Jagiellońskiej oraz w Chorzowie Batorym przy ul. Granicznej. Kurtyny uruchamiane będą w godzinach od 9.30 do 18:00 do ustąpienia zagrożenia związanego z upałami.

Kurtyny wodne w Sosnowcu działają od początku czerwca

Największą ilością zraszczaczy może poszczycić się Sosnowiec. Kurtyny stoją w gotowości już od początku czerwca. Działają nawet od samego rana wtedy, gdy temperatura zbliża się do 25 stopni. Wyłączane są najczęściej ok. godz. 20.00.

  • ul. Kresowa – Stawiki.
  • ul. gen. M. Zaruskiego – Park Środula,
  • ul. 3 Maja – Park Sielecki,
  • ul. Warszawska – MUZA,
  • ul. 3 Maja – Legionów- Park Sielecki (zabytkowa cześć Parku przy Szkole Muzycznej uruchamiana tylko w każdą sobotę i niedzielę)

Zawsze można skorzystać z oferty kąpielisk miejskich w Tychach czy Dąbrowie Górniczej. Czy otwartych basenów (>>ZOBACZ LISTĘ<<).

Wypoczynek na Pogorii w Dąbrowie Górniczej (fot. W. Stech):

IMGW ostrzega przed upałem

IMGW informuje, że nad Europą, w tym Polską, dominuje rozległy niż znad Francji i Czech, jedynie częściowo Europa wschodnia jest pod wpływem słabego wyżu. Na północy Polski zaznacza się strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Z południa napływa gorąca i wilgotna, zwrotnikowa masa powietrza.

W środę będzie zachmurzenie duże i umiarkowane, miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie grad, Jedynie początkowo na południowym wschodzie i północnym zachodzie miejscami zachmurzenie małe. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm, a na południowym zachodzie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 21 – 24 st. C na północnym wschodzie kraju do 30 st. C w centrum i do 33 st. C na południu. Wiatr umiarkowany, porywisty, wschodni i południowy. Podczas burz porywy wiatru do 90 km/h. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 100 km/h.

W nocy ze środy na czwartek - deszcz, burze a nawet grad

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm, a na południowym zachodzie do 30 mm. Temperatura minimalna od 17 – 18 st. C na krańcach północnych do 20 st. C w centrum i 22 st. C lokalnie na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, porywisty południowo-wschodni i wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 90 km/h. Wysoko w Karpatach wiatr południowy, w porywach do 120 km/h.

Prognoza pogody na czwartek 29 czerwca

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Burze i przelotne opady deszczu, lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm, a na południowym zachodzie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 22 – 24 st. C na północnym zachodzie do około 30 st. C w centrum i 32 st. C na południowym wschodzie i wschodzie. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych. Podczas burz porywy wiatru do 90 km/h. Wysoko w Karpatach wiatr południowy, w porywach do 110 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura minimalna 20 st. C. Wiatr umiarkowany, w czasie burz porywy do 60 km/h, południowo-wschodni.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu, możliwe burze. Prognozowana suma opadów do 25 mm. Temperatura maksymalna 30 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w czasie burz w porywach do 80 km/h, południowy.

Czytaj więcej