Czytasz: Podziel się ciepłem z innymi!

Podziel się ciepłem z innymi!

Masz zbędne zimowe rzeczy, a może sam jesteś potrzebujący? Przynieś, powieś albo weź ubranie ze specjalnego wieszaka. Do ogólnopolskiej akcji jako pierwszy z naszego regionu włączył się Sosnowiec.

“Wymiana ciepła”, akcja przywieziona z węgierskiego Budapesztu z godziny na godzinę "opanowuje" kolejne polskie miasta. Na specjalnej mapie dodawane są kolejne lokalizacje. Z naszego województwa na razie do akcji włączył się Sosnowiec.

Na pasażu pod dworcem PKP – ul. Warszawska 3, tuż obok Centrum Informacji Miejskiej, na potrzebujących czekają ciepłe ubrania - płaszcze, swetry, szaliki, które przynieśli inni. Za wydarzeniem w Sosnowcu stoi Fundacja “Rób dobro”.

- Akcja zaczęła się w Warszawie. Pierwszy wieszak pojawił się na Woli. Mam tam przyjaciółkę, której koleżanka jest w grupie inicjatorów, więc natychmiast postanowiliśmy wdrożyć "Wymianę ciepła" w naszym regionie - mówi Ewa Chróścicka z Fundacji “Rób dobro”.

"Wymień ciepło" w Sosnowcu.

Ciepłe przyjęcie akcji w Sosnowcu

O akcji wypowiadają się ciepło napotkani przechodnie. Po pierwsze można zrobić przegląd szafy, pozbyć się niepotrzebnych ciuchów. Po drugie jest to szansa dla potrzebujących.

- Jak ktoś ma niską emeryturę, to niewiele zostaje mu do życia. Od lat nie może kupić sobie nowego płaszcza, a tutaj może coś wybrać dla siebie. - mówi pani Halina, która rozdaje na pasażu pod dworcem PKP ulotki.

Przez pasaż przewija się dużo osób, niektóre z nich patrzą na stojak z ubraniami, ale podchodzi niewiele. Ci, którzy podchodzą i mówią, że to super pomysł. Na wieszaku płaszcz, sweter i szalik naprawdę w dobrym stanie. Wieszak stoi już kolejny dzień i... noc w sąsiedztwie Centrum Informacji Turystycznej.

- Akcja opiera się na zaufaniu społecznym więc zwyczajnie wierzymy, że ludzie zachowają się fair. W końcu robimy dobro i namawiamy do jego robienia więc musimy ufać - mówi Chróścicka z Fundacji “Rób dobro”.

Nowe lokalizacje “Wymień się ciepłem”

Nowych punktów wciąż przybywa i przybywać będzie. Stanie wieszak w Czeladzi przy studni, kolejne lokalizacje pojawią się w Sosnowcu - ul. Będzińska 6 przy Klubie Kiepury oraz przy Klubie Bakcyl na Zagórzu. Konsultowane są jeszcze punkty w Jaworznie i Mysłowicach. Do akcji może przyłączyć się każdy im szybciej, tym lepiej, aby marznący zdążyli się jeszcze ogrzać. Wymagania lokalowe niewielkie (mile widziane zadaszenie) i dobra wola. Tylko tyle.

Inne "tradycyjne" zbiórki

Zbiórki odzieży cyklicznie prowadzą też inne organizacje. Przykładowo Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne, które prowadzi noclegownię i stołówkę dla bezdomnych na ul. Jagiellońskiej w Katowicach. Potrzebne są przede wszystkim ubrania dla mężczyzn, bo tych jest zdecydowanie więcej. Przydadzą się też koce, kołdry czy materace.

Akcję “Wymiana ciepła” bardzo pozytywnie ocenia Jan Sznajder, prezes gliwickiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Gliwickie towarzystwo zapewnia opiekę w schronisku dla ponad setki mężczyzn, prowadzi też ogrzewalnię i noclegownię, w których przebywa 26 mężczyzn.

- Najpotrzebniejsza jest bielizna i buty. To są rzeczy, których wciąż brakuje - mówi Jan Sznajder, prezes gliwickiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. - Przyda nam się również pościel i poszewki.

Rzeczy można przywozić w godzinach od 6:00 do 21:00 do schroniska w Gliwicach-Bojkowie przy ulicy świętego Brata Alberta 63. Na miejscu jest wówczas dyżurny, który odbierze pakunek.

Zamiast ryby wędka - sklep charytatywny w Zabrzu

Potrzebujących wspiera też zabrzański oddział towarzystwa św. Brata Alberta. Organizacja prowadzi z powodzeniem od prawie 4 lat sklep charytatywny przy ul. 3-ego Maja 34 w Zabrzu. Działalność “Punktu dobroczynny” umożliwia dwustronne pomaganie. Po pierwsze można pomóc oddając zbędne rzeczy a po drugie - można pomóc kupując ubrania i artykuły domowego użytku.

- W “punkcie dobroczynnym” dajemy wędkę zamiast marchewki - tłumaczy prezes Maria Demidowicz, szefowa zabrzańskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. - Mamy już dwudziestoletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności dobroczynnej. Wiemy, że dawanie za darmo nie mobilizuje, tylko rozleniwia.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży artykułów są przekazywane na cele statutowe Koła, czyli na prowadzenie całodobowych placówek dla osób bezdomnych, ośrodka wsparcia dla kobiet, mieszkań readaptacyjnych dla kobiet i schroniska dla bezdomnych mężczyzn.

Czytaj więcej