Czytasz: Podwyżki cen w 2019 roku: Żywność i gaz będą droższe. Co jeszcze podrożeje w 2019 roku?

Podwyżki cen w 2019 roku: Żywność i gaz będą droższe. Co jeszcze podrożeje w 2019 roku?

Nowy rok często oznacza podwyżki, podobnie jest i w 2019 roku. Co podrożeje w 2019 roku? Za co zapłacimy w 2019 roku więcej?

Podwyżki cen w 2019 roku. Co podrożeje w 2019 roku?

Wraz z początkiem nowego roku, analitycy przyjrzeli się temu jak będzie wyglądał 2019 rok dla naszych portfeli. Co w 2019 podrożeje? Ile w 2019 roku zapłacimy za gaz, paliwo czy żywność?

 

Podwyżki 2019. Droższy gaz

Według szacunków analityków, w 2019 roku ma podrożeć gaz. Mimo że wysokość tej podwyżki jest jeszcze nieznana, nie powinniśmy się obawiać dużego skoku cen. O detalicznych cenach gazu decyduje Urząd Regulacji Energetyki, który według zapewnień, nie chce dopuścić do tego, aby podwyżki były wysokie. Esperci przewidują że gaz w 2019 roku będzie droższy o około 2 procent.

 Podwyżki 2019. Droższe paliwo

Bardzo prawdopodobne jest także to, że w 2019 w górę pójdą ceny paliwa. Wszystko za sprawą tzw. opłaty emisyjnej.

Opłata emisyjna 2019. Na czym polega?

Opłata emisyjna zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Opłata emisyjna została wprowadzona przez Sejm. W jej myśl, za każdy sprzedany 1 tys. litrów paliwa należy zapłacić 80 złotych netto. Pieniądze te z kolei trafić mają do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z uzyskanych pieniędzy z opłaty emisyjnej mają być finansowane projekty dotyczące elektromobliności w naszym kraju.  

Opłata emisyjna - podwyżki dla kierowców?

Właściele spółek paliwowych zapowiadają, że dodatkową opłatę pokryją, co równałoby się z tym, że kierowcom nie grożą podwyżki cen, jednak eksperci analizujący rynek sądzą, że podwyżki cen paliwa są po prostu nieuniknione.

Podwyżki 2019: Zapłacimy więcej za żywność

Eksperci analizują rynek ostrzegają także, że więcej w 2019 roku zapłacimy za żywność, m.in. za pieczywo, drób oraz za pieczywo i owoce.

Susze, które towarzyszyły nam w ubiegłym roku przyczyniły się do gorszych zbiorów zboża. To z kolei oznacza, że w 2019 roku zdrożeje pieczywo, oraz drób. Eksperci przewidują, że podwyżki mogą sięgnąć nawet 10 procent.

Droższe w tym roku będą także warzywa, owoce, a także... papier toaletowy. Produkt ten jest wytwarzany z miazgi drzewnej, sprowadzanej z Chin. W kraju tym wprowadzono ograniczenia co do importu tego produktu, a to zaś przyczyniło się do zwiększenia zapotrzebowania na to dobro i papier, z niego produkowany. 

fot. www.pixabay.com