Czytasz: Podwyżki cen prądu są nieuchronne. Dopłaty do energii już w kwietniu 2019

Podwyżki cen prądu są nieuchronne. Dopłaty do energii już w kwietniu 2019

Powstać ma specjalny fundusz, z którego rekompensowany będzie wzrost cen prądu. Kto może liczyć na wsparcie?

Podwyżki cen prądu są nieuchronne. Minister energii zapowiedział, że nie odczują ich gospodarstwa domowe. Po kieszeni dostaną za to przedsiębiorcy. Choć zdaniem ministerstwa, nie wszyscy. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział powstanie funduszu efektywności energetycznej i rekompensat. Jego zadaniem będzie stworzenie "pewnej poduszki na ten trudny okres". Ministerstwo energii szacuje, że koszt rekompensat w 2019 roku wyniesie od 4 do 5 miliardów złotych.

Jeszcze w listopadzie do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski taryfowe na sprzedaż energii na przyszły rok. Wszyscy sprzedawcy przewidują niemałe podwyżki. Średnio o 30 proc.

Dla kogo rekompensaty? 

Dla korzystających z prądu w domach, dopłaty będą naliczane "automatycznie" u operatorów. Firmy będą musiały wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Z rekompensat nie będą mogły skorzystać przedsiębiorcy, którzy korzystają z pomocy de minimis, a także podmioty, które mają wieloletnie umowy na dostawy prądu. Ministerstwo uznało, że oferowane ceny za energię są "na tyle atrakcyjne, że nie zachodzi potrzeba wspierania ich w ramach tego sytemu".

Skąd ta podwyżka?

Za wzrost cen prądu odpowiada rosnąca cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Limity są tak ustawione, że w przypadku gospodarki opartej na węglu nie sposób ich nie przekroczyć. Tymczasem prezydent zapowiedział, że węgiel będzie podstawą naszej gospodarki "przez 200 lat".

Sentyment do węgla przełoży się na podwyżki nie tylko w 2019 roku. Nieoficjalnie mówi się, że program dopłat przewidziano jednak wyłącznie na lata wyborcze. Fundusz nie uwzględnia podwyżki cen produktów wynikajacej z wyższej ceny energii. 

Według wyliczeń, cena energii w taryfie G, którą objęte są przede wszystkim gospodarstwa domowe, w 2019 roku może wynieść 302,00 zł/MWh. W tym roku to 242,20 zł/MWh. 

Czytaj więcej