Czytasz: "Podwójna" Wigilia dla 3 tysięcy

"Podwójna" Wigilia dla 3 tysięcy

1000 litrów barszczu, 300 kilogramów uszek, tona ryb. Trwają przygotowania do “Wigilii dla samotnych”.


Zaczęło się tradycyjnie… od wolnego miejsca

Za wydarzeniem “Wigilia dla samotnych” stoi Mikołaj Rykowski i jego żona, którzy 15 lat temu zaprosili do swojego stołu świątecznego jedną osobę. Z roku na rok tych osób przybywało. Państwo Rykowscy przenieśli się wraz z gośćmi do swojej restauracji na terenie Parku Śląskiego. Z czasem lokal okazał się za mały, a wigilię przeniesiono do hali wystawowej Kapelusz.

To wydarzenie, to prawdziwy wigilijny cud - mówi Mikołaj Rykowski, organizator Wigilii dla samotnych, założyciel Fundacji Wolne Miejsce. - Pokazujemy, że idea wolnego miejsca jest autentyczna. Mnóstwo osób bierze w niej udział, wolontariusze, darczyńcy i osoby samotne. Nigdy nie wiadomo, czy za rok sami nie będziemy potrzebować pomocy.

Wigilia na maxa

350 wolontariuszy zaangażowanych jest w organizację wydarzenia. Uczniowie szkoły gastronomicznej w Siemianowicach Śląskich pod okiem kucharza Lecha Ptaka od kilku dni przygotowują świąteczne menu. Na stole zagości tradycyjnie kilka gatunków ryb, w nietradycyjnej ilości - będzie ich aż tona. Ulepiono 300 kilogramów uszek i ugotowano 1000 litrów czerwonego barszczu. Wigilię udało się zorganizować dzięki darom przekazanym przez firmy i osoby prywatne.

Jak mówią organizatorzy, nie jest za późno, aby dołożyć swoją cegiełkę. Można przyjść jutro, pomóc np. donosić dania.

Jednocześnie apelujemy do mieszkańców naszego regionu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dotrzymać kroku tradycji i przyjąć do swojego stołu nieznajomego, można przekazać symboliczną kwotę, a my zajmiemy się resztą - mówi Mikołaj Rykowski, organizator Wigilii dla samotnych.

A jeśli ktoś nie zdążył z zakupami na "Wigilię dla samotnych", to wciąż może wesprzeć fundację finansowo. Szczegóły dostępne są na www.wolnemiejsce.pl

Po raz pierwszy dwie lokalizacje

Z myślą o osobach, które potrzebują wsparcia, towarzystwa w czasie świąt Bożego Narodzenia,  tym roku wydarzenie będzie podwójnie wyjątkowe. Po raz pierwszy odbędą się dwa spotkania w sercu Górnego Śląska - jedno w Chorzowie, drugie w Katowicach. Najpierw o godzinie 14 w chorzowskiej Hali MORiS przy Dąbrowskiego 113, a później w Katowicach, Międzynarodowym Centrum Kongresowym obok Spodka. Tutaj początek zaplanowano na godz.16.

Bezpłatny dojazd specjalnymi autobusami

Aby ułatwić dojazd uczestnikom "Wigilii dla samotnych" zostaną uruchomione specjalne, bezpłatne linie autobusowe.

  • Trasa linii S3: Katowice oś. Odrodzenia Łętowskiego - Katowice Strefa Kultury MCK.
  • Trasa linii S1: Katowice Strefa Kultury MCK  - Siemianowice Budryka.
  • Trasa linii S2: Chorzów Stary Szyb Prezydent - Katowice Strefa Kultury MCK.
  • Trasa linii S4: Katowice Giszowiec Szyb Roździeński  - Katowice Strefa Kultury MCK.

Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie KZK GOP.

Świętowanie na wielką skalę

Fundacja "Wolne miejsce" organizuje również wydarzenia w innych regionach Polski i... świata! "Wigilia dla samotnych" odbędzie się w Kołobrzegu, Tarnowie, Łodzi, Ostrowie Wielkopolskim i Toronto.

Na uczestników Wigilii czeka moc atrakcji. Będą występy artystyczne, wspólne kolędowanie i prezenty.

Czytaj więcej