Czytasz: Podróże tylko z plecakiem

Podróże tylko z plecakiem

Backpacking staje się coraz popularniejszy

Backpacking (ang. backpack-plecak) to sposób samodzielnego podróżowania, na który decydują się osoby, które chcą odkrywać miejsca niedostępne w ofertach biur podróży. Przyczyną jego popularności są niskie koszty. Sami możemy dostosować cenę wyjazdu pod nasze potrzeby, ograniczając opłaty za np. nocleg, wyżywienie czy transport. Dodatkowo podróże tylko z bagażem podręcznym są dużo szybsze. Nie trzeba stać w kolejkach do odprawy, ani martwić się, że linie lotnicze zgubią naszą walizkę.

Jak można przygotować się do takiego wyjazdu?

Dobry plecak to podstawa

Musi wytrzymywać duże obciążenia i zmienne warunki atmosferyczne. Powinien posiadać różne wewnętrze przegródki i kieszenie, aby ułatwić dostęp do najczęściej używanych rzeczy tj. portfel czy ładowarka do telefonu. Im więcej takich miejsc, tym lepiej. Należy zwrócić uwagę na stelaż plecaka i jego wentylację. Będziemy go nosić przez bardzo długi czas, warto więc zadbać o naszą wygodę.

Lista rzeczy

Przed rozpoczęciem pakowania, warto zrobić listę rzeczy, które zamierzamy z sobą zabrać. W ten sposób o niczym nie zapomnimy. Przy wypisywaniu ich na kartce dzielmy je na niezbędne, przydatne i dodatkowe. Jeśli nie wszystkie zmieszczą się do plecaka, przedmioty z dołu listy należy zostawić w domu.

Mniej znaczy więcej, czyli sztuka pakowania

Cały dobytek będzie noszony na plecak, więc należy zainwestować w jakość, a nie ilość. Warto pomyśleć o szybkoschnącym ręczniku, czy dobrych skarpetkach. Miejsce w bagażu zaoszczędzimy używając torebek próżniowych lub rolując ubrania. Poza objętością bagażu, istotna jest również kolejność, w jakiej się pakujemy. Rzeczy codziennego użytku powinny być zawsze łatwo dostępne.

Dziel się z innymi

Jeśli podróżujesz z kimś po prostu podzielcie się bagażem, zamiast pakować go podwójnie. Być może wystarczy jedna parasolka, jedna pasta do zębów, czy żel pod prysznic. Dzięki temu lista rzeczy do spakowania będzie krótsza, a w plecaku znajdzie się miejsce na pamiątki.

 Zadbaj o bezpieczeństwo

Samodzielne podróżowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Dlatego warto poczytać o ewentualnych zagrożeniach miejsca do którego się wybieramy i zaopatrzyć się w alarmowe numery telefonów. Poinformujmy naszych najbliższych o przewidywalnej trasie podróży. Warto rozważyć także różne pakiety ubezpieczeniowe przed wyjazdem.

A jak wy przygotowujecie się przed podróżą? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.