Silesion.PL

serwis informacyjny

Podróże kontemplacyjne – Nowa Wystawa w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej

Iwa Kruczkowska first snow 100 x200 cm 2017

Iwa Kruczkowska first snow 100 x200 cm 2017

Wystawa malarstwa Iwy Kruczkowskiej-Król, na której można obejrzeć obrazy inspirowane kamiennymi ogrodami japońskimi. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 80 prac powstałych w latach 2007–2021; jest to największa wystawa artystki związana z tym tematem.

Interesuje mnie stosunek człowieka do natury rozumianej tutaj jako świat flory, fauny oraz przyrody nieożywionej. Projekt treściowo inspirowany jest filozofią zen i traktowaniem natury jako źródła inspiracji, pozwalających zachować dystans wobec spraw uważanych zwykle (a więc najczęściej pozornie) za najważniejsze, a także pozwalających zauważyć rzeczy drobne, pozornie nieistotne, wskazując na inne, niż materialne, wartości istotne dla współczesnego człowieka.

Obok fascynacji naturą i dostrzeganiem pozornie nieistotnych elementów bardzo ważną rolę w mojej twórczości zajmuje człowiek.

Człowiek widziany poprzez pryzmat podróży, w swojej codzienności tak odmiennej z perspektywy kogoś, kto w nią wchodzi. Bezpośrednim bodźcem tych doświadczeń są spotkania z inną kulturą, inną naturą człowieka i przyrody, dające mi odczucie świeżości spojrzenia, takie jakich można doświadczyć tylko w dzieciństwie, kiedy wszystko jest nowe, inne i fascynujące. I to właśnie jest spójny element dla fascynacji naturą i podróżami, to możliwość trwania bez czasu w oderwaniu od rutyny, ale za to w świeżej czujności zachwytu.

Iwa Kruczkowska-Król

Urodzona w 1977 r. w Zabrzu, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2004 r. z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Jacka Waltosia z aneksem z tkaniny unikatowej u prof. Lilli Kulki. Dyplom ze specjalności scenografia pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajda uzyskała w 2004 r. W latach 2011–2012 studiowała podyplomowo na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W roku 2017 uzyskała tytuł doktora sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, promotor prof. Zbigniew Bajek. Od tego samego roku jest pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 2010–2014 była członkiem Zarządu Okręgu Krakowskiego ZPAP, a od 2014 do 2018 r. członkiem Zarządu Głównego ZPAP. Zajmuje się malarstwem, scenografią, tkaniną unikatową i edukacją artystyczną.

Iwa Kruczkowska first snow 100 x200 cm, 2017
Iwa Kruczkowska “First snow” 100 x200 cm, 2017

Zorganizowała ponad 20 wystaw indywidualnych i uczestniczyła w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, często będąc kuratorem tych wystaw.

Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana podczas konkursów malarskich i honorowana stypendiami twórczymi Miasta Krakowa oraz Marszałka Województwa Śląskiego.

Brała udział w wielu pobytach rezydencjalnych, plenerach oraz wystawach (w Japonii, USA, Francji, Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rosji, Ukrainie, Bułgarii, Litwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Holandii, Belgii, Indiach, Rumunii, Gruzji, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Albanii).

Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach sztuki w Polsce i za granicą, m.in. w: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie; Galerii Bielskiej BWA, Faculty of Art and Design West University of Timisoara, Rumunia; Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej; Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu; Soleil de l’Est w Orleanie, Francja; Kolekcja MiM Museum in Motion – Castello di San Pietro – Locanda del Re Guerriero, Włochy.

Kurator: Iwona Koźbiał-Grzegorzek

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024