Czytasz: Jak ugryźć 30 milionów?

Jak ugryźć 30 milionów?

Super kumulacja lotto! Sobotnie losowanie nie przyniosło nikomu wygranej w postaci upragnionej „szóstki”, dlatego na chętnych czeka dziś wieczorem 30 milionów.

W sobotę 11 marca kumulacja Lotto wynosiła 23 milionów złotych, ale magiczna szóstka nie padła. Wylosowano wówczas liczby: 22, 25, 33, 44, 45, 49. Brak szóstki w Lotto oznacza, że  wtorkowa pula może wynieść nawet 30 milionów złotych!

>> Zobacz jak świętowano Dzień Liczby Pi <<

Jak zatem grać, aby wygrać? Lepiej obrać jakiś system czy może zdać się na ślepy los? Jak zwiększyć swoje szanse? Czy matematyka nam pomoże?

O radę pytamy dr Łukasza Dawidowskiego, matematyka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

Dr Łukasz Dawidowski: Prawdopodobieństwo wygranej jest znikome - to w przybliżeniu 1 do 12 milionów. Oznacza to, że aby mieć pewność wygranej musimy kupić 12 milionów losów. Jednak to sie nam zwyczajnie nie opłaca. Oczywiście są pewne systemy. Zaznaczania tych samych liczb, co może przełożyć się na regularne wygrane. Moim zdaniem lepiej zdać się na los. Wprawdzie mówi się, że nadzieja matką głupich, ale też ostatnią deską ratunku.

Czy jest coś takiego jak szczęśliwa liczba? Czy któreś liczby wypadają częściej niż inne?

Dr Łukasz Dawidowski: Prawa matematyki są jednoznaczne. Liczb jest 49 i jeżeli zakładamy, że wszystkie kule z liczbami są takie same, idealnie wyważone, to prawdopodobieństwo jest jednakowe. Oczywiście, każdy z nas ma swoje ulubione, szczęśliwe liczby. Czy okażą się podwójnie szczęśliwe? Trzeba to sprawdzić empirycznie kupując los w kolekturze.

CZYTAJ TAKŻE: Kumulacja Lotto. Jedź do Sosnowca, tam się wygrywa!

Jak to się dzieje, że totalizator sportowy czy kasyna wypłacając niebotyczne wygrane, zwyczajnie nie plajtują?

Dr Łukasz Dawidowski: Ludzkość kuszą gry losowe, ten dreszczyk emocji, niepewność, jednak i tu pojawia się bezlitosna matematyka. Właściciele, organizatorzy mają wszystko wkalkulowane, nawet te kilkudziesięciomilionowe wygrane. Tutaj nie ma mowy o przypadku, czy tym bardziej ślepym losie.

GDZIE SPRAWDZIĆ? KIEDY LOSOWANIA LOTTO?

Wyniki z 14 marca losowania Lotto i Lotto Plus można sprawdzić na stronie totalizatora. Losowania Lotto i Lotto Plus odbywają się we wtorki, czwartki i soboty o godz. 21:40. Losowanie Lotto można oglądać na antenie TVP Info oraz w internecie na stronie www.lotto.pl.

Czytaj więcej