Czytasz: Podpisujesz petycję online? Uwaga na złodziei danych

Podpisujesz petycję online? Uwaga na złodziei danych

Kredyt, porządne zakupy, a także niewybredne komentarze internetowe w twoim imieniu. To wszystko może cię spotkać, gdy w internecie podajesz swoje dane. Nawet w przypadku internetowej petycji.

Numer dowodu, numer PESEL, adres, no i oczywiście imię i nazwisko oraz miejscowość. Wszystko podane jak na tacy. To żadna internetowa baza danych. Tak do niedawna wyglądała strona internetowa petycjeonline.com (screen poniżej). - Większość podpisujących się pod listą walczących w konkretnym celu, nie zdawała sobie sprawy, że wszystkie dane będą widoczne - mówią eksperci. - A można mieć w związku z tym olbrzymie problemy – przestrzegają.

fot: Niebezpiecznik.pl

Kuszenie potencjalnego oszusta

Jakie? Na przykład kradzież wizerunku, czyli podszywanie się pod konkretną osobę i pisanie w jej imieniu niewybrednych lub wręcz zakazanych komentarzy. To tylko początek góry lodowej. Mając w ręce tzw. wrażliwe dane bez problemu zrobimy zakupy na kredyt ma czyjeś konto. - Dane osobowe są obecnie cennym towarem rynkowym, poszukiwanym zarówno przez podmioty zamierzające wykorzystywać je w celu przesyłania ofert marketingowych, jak i przez ludzi, którzy chcą je wykorzystać w celach przestępczych – przestrzega Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzeczniczka Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Pamiętaj o opcji „edytuj”

Skąd widoczne (bez konieczności rejestrowania się) dane w przypadku strony dotyczącej petycji? Specjaliści z Niebezpiecznik.pl tłumaczą, że prawdopodobnie wina ustawień systemu.

- Podpisujący się pod petycję, mogą bowiem decydować o tym, które dane zostają uwidocznione dla wszystkich. - Zazwyczaj jest to tylko imię i nazwisko oraz miejscowość – podkreślają.

Problem w tym, że nierzadko opcja uwidaczniania jest domyślnie włączona. Co to oznacza? - Że większość podpisujących pewnie nawet nie wie, że się na to zgodziła – podkreśla portal. Na szczęście jest rozwiązanie tej sytuacji. Wystarczy edytować ustawienia po dodaniu swojego podpisu.

Po tym, jak o sprawie zrobiło się głośno, ze strony znikły dane poza imieniem, nazwiskiem i miejscowością.

Czytaj więcej