Czytasz: Podolski zadebiutował u Japończyków

Podolski zadebiutował u Japończyków

​Górnik Zabrze musi poczekać. Były piłkarz reprezentacji Niemiec, pochodzący z Gliwic Lukas Podolski, teraz strzela bramki w Kobe.

Lukas Podolski zadebiutował właśnie w swojej nowej drużynie w Japonii. Zdobył dwie bramki w japońskiej ekstraklasie. Jego zespół to teraz Vissel Kobe, który pokonał w 19. kolejce drużynę Omiya Ardija 3:1 (0:0).

Lukas urodził się 4 czerwca 1985 w Gliwicach. Zainteresowanie futbolem zaszczepił w nim ojciec Waldemar Podolski, który w przeszłości również grał zawodowo w piłkę nożną w takich klubach jak Górnik Knurów, ROW Rybnik i Szombierki Bytom (1980 roku zdobył z tą drużyną mistrzostwo Polski). Jego matka grała w piłkę ręczną w klubie Sośnica Gliwice.

Do Niemiec przeprowadził się z rodzicami w 1987. Pomimo że od drugiego roku życia mieszka w Niemczech, zachował silne więzi z Polską (szczególnie z Górnym Śląskiem, gdzie mieszka jego rodzina i z którą utrzymuje kontakt).

11 czerwca 2011 roku w kościele parafialnym w Kamionnej zawarł związek małżeński z Moniką Puchalską. Na ceremonii obecny był syn Podolskich – Louis (ur. 14 kwietnia 2008). 6 czerwca 2016 urodziło się drugie dziecko Podolskich – córka Maya.

W latach 2004–2017 grał w reprezentacji Niemiec.

Wszyscy wiedzą, że Lukas jest od lat kibicem polskiego klubu piłkarskiego Górnik Zabrze, w którym... chciałby zakończyć piłkarską karierę.

Może to nie będzie taki zły pomysł, zwłaszcza po tym, jak wczoraj Górnik Zabrze wygrał 3:2 z Wisłą, coraz śmielej poczynając sobie w polskiej Ekstraklasie. Igor Angulo zdobył dla zabrzan trzy bramki i poprowadził Górnik Zabrze do drugiego zwycięstwa po powrocie do ekstraklasy. Wisła Kraków straciła punkty pierwszy raz w sezonie.

A co do Vissel Kobe, w którym gra Podolski, to klub został założony w 1966 roku jako półprofesjonalny zespól pod nazwą Kawasaki Steel Soccer Club w mieście Kurashiki. W 1994 roku miasto Kobe podpisało umowę z koncernem Kawasaki Steel o przeniesieniu klubu do tego miasta. Zmieniono wówczas nazwę na Vissel Kobe, a zespół przyłączył się do rozgrywek profesjonalnej J-League.

W 1995 roku Vissel zaczął występować w rozgrywkach Japan Football League, czyli szczebel niżej niż J-League. Wtedy też zespół przejęła sieć supermarketów Daiei. Po roku firma zrezygnowała ze sponsorowania klubu. W 1996 roku Vissel zajął 2. miejsce w JFL i awansował do J-League, w którym grał od 1997 roku. Nigdy jednak nie walczył o mistrzostwo kraju z powodu braku wielkich sponsorów i inwestorów. W 2003 roku przeżywał kłopoty finansowe, a w styczniu 2004 został sprzedany firmie Crimson Group, której prezesem jest rodowity mieszkaniec Kobe, Hiroshi Mikitani. Pierwszym nabytkiem zespołu w tamtym sezonie był Turek İlhan Mansız, jednak rozegrał on tylko trzy spotkania z powodu kontuzji kolana. Mikitani postanowił zmienić barwy klubowe z czarno-białych na purpurowe, czyli barwy Crimson Group.

W 2004 roku Vissel zajął 13. miejsce w lidze, ale rok później był ostatni na 18 zespołów i spadł do drugiej ligi J-League. W niej spędził rok i był to jego jedyny sezon na zapleczu pierwszej ligi w historii klubu. Zajął 3. miejsce i powrócił w szeregi pierwszej ligi, dzięki wygranym barażom z Avispą Fukuoka.

Obecnie Vissel Kobe masiedzibę w mieście Kobe, leżącym na wyspie Honsiu.

Nazwa „Vissel” jest kombinacją angielskich słów „vessel” (okręt) i „victory” (zwycięstwo), co ma symbolizować portowy charakter miasta Kobe.

129-krotny reprezentant Niemiec odszedł tam z Galatasaray. Klub zapłacił za niego 2,5 mln euro.