Czytasz: Poczta była jak Internet
Zmiana budynku, zmiana funkcji instytucji.

Wraz z początkiem nowego tygodnia poczta w Gliwicach zmienia adres, po ponad 110 latach opuszcza budynek przy ul. Dolnych Wałów. Przeprowadza się do kamienicy przy ul. Zwycięstwa 28, naprzeciwko gliwickiego magistratu.

Pierwsze wzmianki o poczcie w Gliwicach pochodzą z II połowy XVII wieku. Dopiero w 1887 roku instytucja doczekała się reprezentacyjnej siedziby przy Wilhelmsplatz (Pl. Inwalidów Wojennych). Jednak piękna z zewnątrz kamienica, w której teraz działa Powiatowy Urząd Pracy, była za mała na potrzeby niemieckich Gliwic.

Poczta przy Wilhelmsplatz, ok. 1900 r. © ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Stąd decyzja o wybudowaniu nowego gmachu, który odpowiadałby potrzebom rozwijającego się miasta. Na terenach dawnej giełdy zbożowej przy Niederwallstrasse (Dolnych Wałów) w latach 1904-1906 wzniesiono nowy budynek.

Poczta miała kiedyś priorytet państwowy, była co najmniej tak ważna jak dzisiaj Internet. - mówi Damian Recław, kierownik Działu Historii Muzeum w Gliwicach - O wielkości państwa świadczyły gmachy instytucji publicznych, stąd nowy budynek poczty był nie tylko wielki, ale styl architektoniczny - neogotyk też nie był przypadkowy. Nawiązanie do zamków, strzeliste wieże miały podkreślić wielkość kajzerskiej rzeszy Hohenzollerów.

Poczta przy Dolnych Wałów ok. 1907 r. © ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Do wybudowania gmachu poczty wykorzystano cegła licowaną. W budynku poza pocztą funkcjonował Urząd Telegraficzny, ale także mieszkania dyrektorów placówki.

Nowoczesny telegraf, przepływ informacji i jego kontrola to był strategiczny punkt - dodaje Damian Recław - Kontrola informacji to kontrola społeczeństwa. To także symbole - polska poczta w Gdańsku czy nasza gliwicka prawie na pograniczu.

Teraz poczta ustępuje prywatnemu inwestorowi, który chce budynek zrewitalizować i wynająć powierzchnie zainteresowanym podmiotom, bankom, sklepom etc.

Czytaj więcej