Czytasz: Pobiegną po moczkę i makówki

Pobiegną po moczkę i makówki

6. Bieg po Moczkę i Makówki zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie już odbędzie się w ostatnią sobotę przed Wigilią!

W tym roku bieg odbędzie się 23 grudnia w Stanowicach koło Czerwionki-Leszczyn. Bieg liczy 10 kilometrów, a trasa podzielona jest na cztery etapy. Można zejść po dowolnej liczbie okrążeń.

Każdy, kto pobiegnie, dostanie moczkę i makówkę, a także medal z piernika.

Moczka a makówka

Moczka to śląska potrawa przyrządzana na Boże Narodzenie. Przygotowywana jest ze specjalnego rodzaju piernika, migdałów, rodzynek, suszonych śliwek, suszonych moreli, gruszek, suszonych fig, suszonych daktyli, orzechów laskowych i dużej ilości ciemnego piwa, w którym moczy się składniki.

Składnikami makówek są mak, bułki kanapkowe lub sucharki, mleko lub woda, miód lub cukier oraz bakalie, orzechy włoskie, wiórki kokosowe, skórka pomarańczowa, rum, pomarańcze, mandarynki. Namoczone pieczywo układa się warstwami na przemian z masą makową.

Kto się przebierze, kto będzie kibicował?

Organizatorzy liczą, że każdy z uczestników przygotuje na bieg ciekawe przebranie. W ubiegłych latach biegacze przebierali się za strażaków, jaskiniowców i ufoludków.

Wybrany zostanie też „Mistrz kibicowania”. Do wygrania wejściówki do Parku Trampolin. - Każdy może przyjść i kibicować. Na bieg brak już wolnych miejsc – dowiadujemy się u organizatorów.

Warto zajrzeć na stronę internetową, która dostępna jest w dwóch wersjach: w języku polskim i w ślōnskiej gŏdce.

Czytaj więcej