Czytasz: „Po zakończeniu wojny nie godzili się na zniewolenie”

„Po zakończeniu wojny nie godzili się na zniewolenie”

Mieszkańcy regionu uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych.

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych“. Główne obchody w Katowicach odbyły się w Parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia oraz na pl. Szramka, gdzie odbył się uroczysty Apel Pamięci.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. W programie znalazł się występ uczniów XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. W. Pileckiego z Katowic pt. „Wyklęci, bo niezłomni i do końca wierni Niepodległej", msza św. pod przewodnictwem ks. kan. dr. hab. Andrzeja Nowickiego w intencji wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego oraz apel pamięci. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Na koniec złożono wieńce w „Golgocie Ojczyzny”.

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Historycy szacują, że w latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło - jak szacuje IPN - ok. 50 tys. osób (inne szacunki mówią, że nie więcej niż ok. 20 tys.), które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i w większości nieznanych do dziś miejscach - na i w pobliżu cmentarzy, w pobliżu siedzib aparatu bezpieczeństwa, w lasach i na poligonach wojskowych. 

Do tragedii Żołnierzy Wyklętych nawiązuje data ich Dnia Pamięci, która upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na ul. Rakowieckiej. W budynku dawnego więzienia na warszawskim Mokotowie działa obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

UROCZYSTOŚCI W REGIONACH

Ulicami Bielska-Białej przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tradycyjnie rozpoczął się na Placu Opatrzności Bożej skąd uczestnicy przeszli do kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

W Częstochowie uczczono ten dzień pochodem pamięci i wdzięczności. Uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w intencji poległych i zamordowanych Żołnierzy Wyklętych. Po mszy, jej uczestnicy przemaszerowali trasą miejsc związanych z Żołnierzami Wyklętymi przed budynek dawnego aresztu Urzędu Bezpieczeństwa.