Czytasz: "Wojciech Kałuża stał się symbolem tego, co najgorsze w polityce." PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. Kałuży

"Wojciech Kałuża stał się symbolem tego, co najgorsze w polityce." PO składa zawiadomienie do prokuratury ws. Kałuży

Platforma nie odpuszcza sprawy Wojciecha Kałuży.

Działacze Śląskiego Regionu Platformy Obywatelskiej ogłosili podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zamiar złożenia doniesienia do prokuratury w sprawie Wojciecha Kałuży.

– Wojciech Kałuża stał się symbolem tego, co najgorsze w polityce. Stał się symbolem korupcji politycznej. 25 tysięcy osób, które oddały głos na Koalicję Obywatelską, nie na PiS, oddało głos na Wojciecha Kałużę zostało oszukanych przez tego człowieka. Obiecaliśmy wówczas, ze nie zostawimy tej sprawy i dowodem tego jest dzisiejsze złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. – mówi poseł Paweł Bańkowski

Do sprawy odniósł się również poseł Borys Budka, były minister sprawiedliwości:

– Wskazujemy tutaj na naruszenie trzech przepisów kodeksu karnego: korupcja czynna oraz korupcja bierna (art. 228 i 229), a także korupcja wyborcza (art. 250a). – wymienił poseł.

Budka wskazuje, które konkretnie czyny Wojciecha Kałuży świadczą o złamaniu przepisów prawa:

– Naszym zdaniem Pan Wojciech Kałuża za określone zachowanie, czyli za przejście do innego obozu politycznego, otrzymał korzyść majątkową w postaci wynagrodzenia wicemarszałka, oraz korzyść osobistą w postaci funkcji, którą obecnie sprawuje. Dodatkowo, żądamy od prokuratury, aby ta sprawdziła, którzy funkcjonariusze rządzącej partii, oprócz Michała Dworczyka, sekretarza stanu w KPRM, byli zaangażowani w tę “Aferę Kałuży”. – wytłumaczył Borys Budka.

 Głos zabrał również poseł PO Marek Wójcik:

– Sytuacja wymaga, aby prokuratura wyjaśniła, czy między radnym Wojciechem Kałużą, a ministrem Michałem Dworczykiem, nie doszło do sytuacji korupcyjnej. (...) Naszym zdaniem to zachowanie wyczerpuje znamiona określone w art. 250a kodeksu karnego. – dopowiedział Wójcik.

Przypomnijmy, Wojciech Kałuża został wybrany z list Koalicji Obywatelskiej (1. z poparciem Nowoczesnej) do Sejmiku Województwa Śląskiego. We wtorek, 20 listopada została podpisana umowa koalicyjna, pomiędzy KO, SLD i PSL. Jednak dzień później, w środę rano przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, poinformował o podpisaniu porozumienia o współpracy z Wojciechem Kałużą. W trakcie pierwszej sesji sejmiku Kałuża zagłosował za nominatem PiS na marszałka sejmiku, a sam został wybrany na wicemarszałka.