Czytasz: Po likwidacji KZK GOP czas na wycofanie ŚKUP?

Po likwidacji KZK GOP czas na wycofanie ŚKUP?

Metropolia szuka nowego rozwiązania, które pozwoli usprawnić obsługę transportu.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowuje się do wprowadzenia nowego systemu poboru opłat, który zastąpi obecnie funkcjonujący ŚKUP. Wiadomo jednak, że ten system nie zniknie wcześniej niż w 2021 roku. Dlaczego? Wynika to z zobowiązań wobec Unii Europejskiej, z której środków projekt buł współfinansowany.

Mimo tego, że przez najbliższe 2 lata nie pożegnamy się z obecnie funkcjonącym systemem, GZM już teraz rozpoczęła przygotowania do ulepszenia systemu. W tym momencie trwa dialog techniczny, który zakończy się w kwietniu. Do udziału w nim zgłosiło się 17 podmiotów.

Na czym polega trwający obecnie dialog techniczny?

– To jedna z możliwości, której zastosowanie przewidziano w prawie zamówień publicznych. Ma charakter doradczy i nie jest równoznaczne z ogłoszeniem przetargu. To etap poprzedzający ewentualne ogłoszenie takiego postępowania, a jego celem jest uzyskanie informacji, potrzebnych do precyzyjnego opisu przyszłego zamówienia. Chodzi m.in. o ustalenie możliwości technicznych rozwiązań dostępnych na rynku, szacunkowy koszt wprowadzenia nowego systemu oraz czas jaki będzie potrzebny, by to rozwiązanie zaczęło w pełni funkcjonować. – tłumaczą przedstawiciele GZM.

Co więcej, GZM i ZTM rozmawia z uczestnikami dialogu technicznego m.in. o rozszerzeniu funkcji karty ŚKUP, nowoczesnych metodach płatności (Blik, Apple Pay, Google Pay), czy też o instalacji nowych urządzeń w pojazdach komunikacji miejskiej, które będą obsługiwać płatności kartą płatniczą.

Poruszany jest także wątek otwartości systemu, tak aby w przyszłości obejmował on nie tylko pojazdy ZTM, ale również pociągi i system roweru metropolitalnego.

Czytaj więcej