Czytasz: Po 9 latach wraca do Spodka Metalmania

Po 9 latach wraca do Spodka Metalmania

Powrót po 9 latach. Już w sobotę 22 kwietnia w Katowicach festiwal Metalmania. Wśród gwiazd 23. edycji są m.in. takie zespoły jak Samael, Moonspell czy Sodom.

Metalmania 2017

Początki festiwalu Metalmania sięgają końca lat 80. ub. wieku. Od tamtego czasu impreza ściągała na Śląsk rzesze fanów ciężkich brzmień z Polski i z zagranicy. Ostatnia edycja Metalmanii odbyła się w 2008 r. gromadząc ok. 5 tys. osób m.in. z Ukrainy, Białorusi, Czech i Węgier.

Po 9 dziewięciu latach przerwy, do Katowic ponownie zjedzie się czołówka światowej i polskiej sceny metalowej.

Metalmania 2017 - 22 ZESPOŁY ŚWIATOWEJ KLASY

Przez całą sobotę na dwóch scenach zagrają 22 zespoły. Gwiazdą imprezy będzie szwajcarska grupa Samael działająca od 1987 r. Zespół wyszedł z blackmetalowej stylistyki, a z czasem wzbogacił swoje brzmienie i ewoluował w bardziej industrialnym kierunku. Jak poinformowali organizatorzy, na Metalmanię formacja przygotuje specjalny set. Złożą się na niego kultowe utwory z pierwszych płyt grupy, a także kompozycje z najnowszego albumu, który ukaże się niebawem.

W Spodku zagra też Moonspell – legenda portugalskiej sceny metalowej. Zespół działa od 1992 r. i ma na swoim koncie 11 studyjnych albumów. Ostatnie ich płyty ukazują powrót grupy do muzyki black i gothic metal. Na scenie pojawi się także, należący do czołówki niemieckiego thrash metalu, zespół Sodom; szwajcarska grupa Coroner, a także polska grupa muzyczna wykonująca black metal - Furia oraz jeden z prekursorów death metalu na polskiej scenie - zespół Vader.

Prócz nich na Metalmanii wystąpią też: Arcturus, Tygers Of Pan Tang, Obscure Sphinx, Impaled Nazarene, ThermiT, Entombed A.D., CETI i Animations.

Gośćmi specjalnymi tegorocznej Metalmanii będą: wokalista Roman Kostrzewski, artystka wykonująca obrazy z płyt winylowych Aga Krysiuk oraz ilustrator m.in. płyt metalowych zespołów Zbigniew M. Bielak. Imprezę poprowadzi pisarz Łukasz Orbitowski. Atrakcją festiwalu Metalmania jest również możliwość bezpośredniego spotkania fanów z zespołami – ich członkowie tradycyjnie wychodzą podpisywać płyty i pozować do zdjęć.

PONAD 30 LAT METALMANII

Pierwsza Metalmania odbyła się w 1986 r. - wtedy w Spodku wystąpili: Alaska, Killer, Kat oraz Turbo. Przez następne lata festiwal odbywał się w różnych miejscach i występowały na nim zespoły reprezentujące różnorodne style muzyczne - m.in. Overkill, Helloween, Kreator, Sepultura, Death, Messiah, Fear Factory i Judas Priest, Vader, TSA, Moonlight i Acid Drinkers.

Czytaj więcej