Czytasz: Pływają zimą. Wiedzą, co to hipotermia

Pływają zimą. Wiedzą, co to hipotermia

01:01
Wystarczy nawet kilka minut w lodowatej wodzie. Skutek? Od odmrożeń po zatrzymanie akcji serca. Zimowi pływacy wiedzą, jak tego uniknąć.

Jak nasz organizm reaguje na wychłodzenie? - Po co opisywać objawy, zaraz wam pokażemy - mówi Leszek Naziemiec, zawodnik Silesia Winter Swimming, tzw. zimowy pływak. - Nie jest to jeszcze sport olimpijski, ale mistrzostwa i zawody organizuje często - podkreśla. I dodaje, że dzięki treningowi w naprawdę zimnej wodzie są w stanie bezpiecznie wytrzymać nawet kilkadziesiąt minut.

Nie mógł wydusić z siebie ani słowa

Hipotermia? - Zdarza się amatorom. Zawodnicy wiedzą, na ile stać ich organizmy - zaznacza dr Michał Starosolski, instruktor międzynarodowych kursów specjalistycznych dla personelu medycznego American Heart Association. Dodaje, że to właśnie ich często trzeba wyciągać z wody zawczasu. - Wydaje im się, że jest jeszcze ok, a potem są problemy - mówi lekarz.

Jakie są pierwsze objawy hipotermii? Pokazał nam pan Marek, członek Silesia Winter Swimming. Gdy po kwadransie wyszedł z wody, której temperatura była bliska zeru, nie mógł wykrztusić z siebie ani słowa. Zaczął się też trząść jak osika. Na całe szczęście na brzegu czekał na niego specjalistyczny sprzęt: ocieplacze na kończyny, koc termiczny i specjalny kombinezon. W ruch poszły też pojemniki z ciepłą wodą.

Nie ściągajmy natychmiast mokrego ubrania

Co jeśli przez przypadek wpadniemy do wody? - Nie należy ściągać mokrego ubrania - radzi doktor Starosolski. Tłumaczy, że wyciągniętego ze stawu lub jeziora człowieka, należy jak najszybciej okryć czymś ciepłym: kocem albo kurtką. - Na jego mokre ubranie, tworzy ono wówczas dodatkową warstwę ochronną - wyjaśnia lekarz. Zaznacza także, by nie serwować osobie wyciągniętej z zimnej wody nic gorącego. Zaprowadzamy ją do ciepłego pomieszczenia i dopiero po upływie przynajmniej pół godziny, możemy podać ciepłą herbatę.

Czytaj więcej