Czytasz: Płochliwy i nieufny, a podbił internet

Płochliwy i nieufny, a podbił internet

Trzeba mieć szczęście, żeby spotkać bobra - zaznacza leśniczy z Kłobucka. To sprytne zwierzątko trudno jest obserwować. Tym bardziej cieszy nagranie go przy porannej toalecie.

 

„Przewspaniały”, „Słodziak” i „Piękniś” - internauci nie szczędzą komplementów bohaterowi tego krótkiego filmu. Główną, a zarazem jedyną rolę zagrał w nim bóbr. Ale za to jak zagrał. Poranna toaleta zwierzątka przyłapanego przez leśniczych w Nadleśnictwie Biłgoraj robi furorę. Wideo umieszczone w sieci zostało udostępnione ponad 100 tysięcy razy.

Pełne zachwytów komentarze nie do końca przekonują Pawła Kreja, zastępcę nadleśniczego w Nadleśnictwie Kłobuck. Na północy naszego województwa bobrów jest bardzo dużo. Niestety dla ludzi i leśników bywają uciążliwymi sąsiadami.- Ich naturalna potrzeba budowania tam, piętrzących wodę na rzekach w taki sposób, by tworzyły się rozlewiska, bywa często sprzeczna z interesami rolników. Bobry zalewają uprawy przy rzekach, ale także nasze tereny leśne – mówi Paweł Kreja.Kopią kanały, aby ułatwić sobie podróże po okolicy. Wykopują nory i jamy podziemne, które mogą się zawalać, stanowiąc zagrożenie na przykład dla zwierząt gospodarskich.

 - To, że jest piękny i ładnie się prezentuje to jedno. Z praktycznego punktu widzenia nie jest to lubiany gatunek. Dla leśników i rolników bobry to kłopot – dodaje nadleśniczy.

 

Przyznaje jednak, że sfilmowanie zwierzątka nie jest łatwe, dlatego tym bardziej wideo z Nadleśnictwa w Biłgoraju jest ciekawe. Bobry są płochliwe, prowadzą nocny tryb życia i trudno je obserwować.

- Zdjęcie z bobrem? Niemożliwe. Jest sprytny i nieufny. Co najwyżej można sfotografować efekty jego działalności, czyli ogryzione drzewa - śmieje się nadleśniczy.

 

 

Bobry żyją nad brzegami rzek i strumieni. Potrafią modyfikować środowisko tak, by zapewnić sobie jak najkorzystniejsze warunki życia.

Do jednej chatki może być kilka wejść. Zwiększa to bezpieczeństwo bobrów, które potrafią błyskawicznie ukryć się pod wodą i bez ryzyka wypływania znaleźć się w bezpiecznym schronieniu. 

Czasami jednak dają się przyłapać. 


 

Czytaj więcej