Czytasz: Gdzie w Śląskiem opalają się nudyści?

Gdzie w Śląskiem opalają się nudyści?

Kultowe Chałupy? Śląscy naturyści mają swoje miejsca.

Od lat z nagością kojarzone są nadmorskie Chałupy, rozsławione dzięki kultowemu przebojowi Zbigniewa Wodeckiego. Autor hitu "Chałupy Welcome To" ma tam nawet swój mural, na tle którego chętnie pozują nie tylko miłośnicy natury, ale także "tekstylni", czyli Ci, którzy preferują słoneczne kąpiele w odzieniu (a tekstylnymi są nazywani przez tych pierwszych).

Chałupy? A gdzie tam! Są lepsze plaże nudystów

Chałupy to jednak nie wszystko i fani opalania się bez ubrań niekoniecznie muszą pokonywać drogę nad Bałtyk. Naturyści mają swoje miejsca i w woj. śląskim, a plaż nudystów - tych nieoficjalnych - jest tu całkiem sporo.

Plaże nudystów w woj. śląskim

Wśród plaż nudystów w woj. śląskim od lat przewija się kilka miejsc, które cieszą się największą popularnością. To chociażby Starganiec w Katowicach (naturyści korzystają tam z zadrzewionej, bardziej osłoniętej części), plaże nad Zalewem Chechło-Nakło czy nad Pogorią IV w Dąbrowie Górniczej. Są i odludniejsze miejsca, jak np. łąki nad zalewem Łysina w Bieruniu czy plaża nudystów nad Sołą w Kętach.

Portal Naturystów Polskich (z prężnie działającym forum) stworzył zresztą mapę polskich plaż nudystów. Oprócz wymienionych wyżej znajdują się na niej takie punkty w woj. śląskim, jak: Poraj czy Dzierżno Duże. Zasadniczo, pomijając wybrzeże Bałtyku, można stwierdzić, że w woj. śląskim plaż nudystów jest najwięcej.

Plaże nudystów w woj. śląskim - MAPA

Plaże nudystów w Polsce i Europie

Wśród polskich plaż nudystów wśród najpopularniejszych wymieniane są te w Dębkach, Rowach, Lubiewie czy Piaskach. Plaże nudystów znajdziemy także w Chłapowie-Rozewiu, Pogorzelicy-Mrzeżynie i Świnoujściu-Ahlbeck.

Ich popularność nijak się ma jednak do plaż nudystów w Europie. Europejską stolicą rozpusty jest kurort Cap d'Agde na południu Francji. Tam plaże nudystów położone nad Morzem Śródziemnym odwiedza co roku ok. 40 tys. turystów. Nagość jest tam dozwolona także w samej miejscowości, a bywa, że przyjeżdżają i całe rodziny z dziećmi.

Plaże nudystów w Europie: Chorwacja i Czarnogóra

Plaże nudystów znajdziemy także w Chorwacji, jest ich tam całkiem sporo. To m.in. najdłuższa plaża nudystów w Europie w miejscowości Koversada na Istrii czy czterokilometrowa Valalta Naturist Camp w Rovinji, uznawana za najpiękniejszą plażę nudystów na świecie. Z Chorwacji blisko do Czarnogóry, a tam z kolei znajdziemy plaże nudystów na sztucznej wyspie Ada Bojana oraz plażę Jaz w okolicach Budvy.

Plaże nudystów w Europie: Bułgaria i Hiszpania

W popularnej wśród polskich turystów Bułgarii plaże nudystów znajdziemy w okolicach największych nadmorskich miast, czyli Burgas i Warny, np. w ujściu rzeki Ropotamo czy pomiędzy Albeną i Kranewem.

W Hiszpanii niemałą popularnością cieszą się plaże Playa Es Trenc na Majorce i Playa de Maspalomas na Gran Canarii (Wyspy Kanaryjskie), ale na hiszpańskich plażach opalanie się topless jest już w zasadzie standardem. Miłośnikom pozbywania się także dolnej części garderoby można polecić chociażby Esteponę na Costa del Sol - to cała wioska przeznaczona dla gości lubujących się w naturyźmie. Jeśli szukacie największej plaży nudystów w Hiszpanii to odwiedźcie El Torn koło Tarragony, a jeśli kultowej - Stiges w pobliżu Barcelony.

Plaże nudystów w Europie: Grecja i Francja

Sporo miejsc dla naturystów jest w Grecji, a tamtejsze plaże uchodzą za najlepsze na kontynencie. Trzy plaże zwane pod wspólną nazwą Banana Beach na Skiathos są niezwykle popularne. Nudyści lubią także imprezową wyspę Mykonos, tam znajduje się plaża Paradise Beach. Na Krecie znajdziemy Glyko Nero, a na Korfu - Mirtiotisę.

We Francji oprócz wspomnianej Cap d'Agde znajduje się chociażby Plage de Tahiti w słynnym St. Tropez. Wioska naturystów znajduje się także na wyspie Ile de Levante, tamtejsza plaża nudystów nazywa się Plage des Grottes.