Czytasz: Dwie uprawy konopi. Podejrzani usłyszeli zarzuty

Dwie uprawy konopi. Podejrzani usłyszeli zarzuty

Wartość czarnorynkowa marihuany to około 4 milionów złotych.

W ubiegłą sobotę doszło do zlikwidowania dwóch upraw konopi indyjskich w miejscowościach Kijas w województwie śląskim i Popowo w województwie lubuskim. To kolejny etap śledztwa prowadzonego od stycznia ubiegłego roku przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Zatrzymano 13 osób, w tym 6 pochodzenia wietnamskiego i 7 Polaków.

Podejrzani usłyszeli zarzuty

Dwóch Wietnamczyków to kierownicy zorganizowanej grupy przestępczej. Pozostali zatrzymani to osoby pracujące na plantacji.

Dwóm Polakom zarzuca się udział w grupie przestępczej, dwóm współpracę z grupą, a dwóm pomocnictwo.

Ponadto jeden z Polaków podejrzany jest o przygotowanie do handlu ludźmi i organizowania sprowadzenia 500 osób pochodzenia wietnamskiego. Nie posiadali oni uprawnień do przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski w celu przetransportowania ich do Niemiec za opłatą 2 tysięcy złotych od jednej osoby. W ramach tego procederu podejrzany miał współpracować z jednym z Polaków podejrzanych o udział w grupie przestępczej.

W dniach 14 i 15 stycznia 2018 roku Sąd Rejonowy w Rzeszowie, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, zastosował wobec 8 osób podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

W stosunku do pozostałych 5 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 2 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych, dozór Policji i zakaz opuszczania kraju.

Narkotyki zostały zabezpieczone

W toku realizowanych czynności na dwóch uprawach zabezpieczono około 100 kilogramów marihuany oraz ponad 1500 roślin, z których można wyprodukować ponad 30 kilogramów suszu, o łącznej wartości czarnorynkowej około 4 milionów złotych.

Podejrzanym, którym zarzuca się wytwarzanie znacznych ilości narkotyków, grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Natomiast przestępstwo przygotowania do nielegalnego przekroczenia granicy przez inne osoby zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej