Czytasz: Pjongczang 2018: Niebo, ziemia i człowiek. Zaczęły się Igrzyska

Pjongczang 2018: Niebo, ziemia i człowiek. Zaczęły się Igrzyska

Zobacz kalendarz igrzysk. Uczestnicy zimowych igrzysk w Pjongczangu w 2018 roku rywalizować będą w 102 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportowych.

Zimowe igrzyska olimpijskie organizowane są co cztery lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Oficjalnie rozpoczęły się dziś i potrwają do 25 lutego.

Ceremonia otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu 2018 odbyła się dziś o godz. 12:00 czasu polskiego (20:00 czasu lokalnego). Transmisja ceremonii otwarcia igrzysk w TV byłą dostępna na kanałach TVP 1 i Eurosport 1.  W internecie - za pośrednictwem strony sport.tvp.pl. 

102 konkurencje: zobacz kalendarz Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018

Tegoroczne igrzyska odbywają się w południowokoreańskim Pjongczangu. Gospodarz igrzysk został wybrany 6 lipca 2011 roku podczas 123. Sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Durbanie. Pjongczang wygrał już w pierwszej rundzie głosowania, uzyskując 63 głosy. Pokonał drugie Monachium o 38 głosów, a francuskie Annecy o 45 głosów. Wcześniej ten południowokoreański powiat już dwukrotnie ubiegał się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich: w 2010 i 2014. Głównym miejscem igrzysk będzie gmina Daegwallyeong-myeon (największy ośrodek sportów zimowych w Korei Południowej).

Uczestnicy zimowych igrzysk w Pjongczangu w 2018 roku rywalizować będą w 102 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportowych.

Po raz pierwszy w historii na igrzyskach zostaną rozegrane następujące konkurencje Big Air, curling par mieszanych, bieg masowy w łyżwiarstwie szybkim i zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim.

W poniższym kalendarzu prezentujemy dni, w których rozdane zostaną medale w danej dyscyplinie (żółty kolor), rozegrane zostaną eliminacje (niebieski kolor), rozegrana będzie gala łyżwiarzy figurowych (jasnoróżowy), ceremonia otwarcia (zielony) i zamknięcia igrzysk (czerwony).

tabela igrzyska Wikipedia
tabela igrzyska Wikipedia
Fot. Wikipedia

 

Igrzyska Pjongczang 2018 w pełnej harmonii

Projekt logo XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich ma swoje źródła w alfabecie koreańskim, znanym jako Hangul. Oba elementy umieszczone w górnej części przypominają pierwsze spółgłoski w każdej sylabie słowa „Pjongczang” w transkrypcji koreańskiej. Symbol lewy jednocześnie symbolizuje miejsce spotkania, w którym trzy elementy koreańskiego humanizmu „Cheon-ji-in” (czyli „Niebo, ziemia i człowiek”) są w pełnej harmonii.

 

Symbol prawy jest natomiast uosobieniem sportów zimowych, śniegu i lodu, ale także gwiazd sportu. W całości logo symbolizuje miejsce, w którym spotka się niebo, ziemia i rywalizujące ze sobą na śniegu i lodzie gwiazdy sportów zimowych z całego świata. Utrzymane jest w tradycyjnych kolorach olimpijskich – żółtym, czarnym, czerwonym, niebieskim i zielonym.

Maskotka Igrzysk - biały tygrys o imieniu Soohorang

To zbitka dwóch koreańskich słów – sooho, oznaczającego ochronę oraz ho-rang-i, czyli tygrys. Soohorang ma być zatem tygrysem, sprawującym ochronę nad przebiegiem zawodów. Obok białego tygrysa, organizatorzy wyróżnili także niedźwiedzia himalajskiego, noszącego imię Bandabi. Niedźwiedź himalajski jest maskotką igrzysk paraolimpijskich.

Maskotki igrzysk, zaprezentowane po raz pierwszy 27 czerwca 2014 roku, przedstawiają zwierzęta zamieszkujące terytorium Azji.

Maskotki Igrzysk Olimpijskich 2018. Fot. Wikipedia

Ciekawostki z Pjongczang 2018: pochodnia olimpijska i złoty medal

Pochodnia olimpijska ma dokładnie 700 mm długości, co odpowiada wysokości miasteczka Pyeongchang-eup, które znajduje się 700 metrów nad poziomem morza. Pięć filarów w górnej części pochodni zostało zaprojektowanych tak, aby przypominały płonący płomień, a pięciokątne kształty w górnej i dolnej części symbolizują pięć kontynentów świata. Żółte wzory w kształcie gwiazdy i perforacje zdobiące każdy koniec pochodni reprezentują ludzi zamieszkujących wszystkie pięć kontynentów.

 

Fot. Wikipedia

Na awersie medali znajdują się ukośne linie, symbolizujące historię olimpiady i determinację sportowców. Na rewersie znajdują się dyscypliny sportowe igrzysk. Taśmy do medali tworzone są przy użyciu tradycyjnych koreańskich tkanin. Projektantem medali był koreański projektant Lee Suk-woo.

Złoty medal olimpijski waży 586 g, srebrny 580 g, zaś brązowy - 493 g. Olimpijskie medale mają 92,5 mm szerokości, 109 mm długości (wliczając uchwyt na szarfę) oraz w zależności od krążka 4,4-9,42 mm grubości. Złote i srebrne medale są wykonane w 99,9% ze srebra. Najcenniejsze krążki zawierają w sobie 6 g złota. Brązowe medale zostały z kolei wykonane z czerwonego mosiądzu.

Naszym olimpijczykom życzymy, by podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang zdobyli ich jak najwięcej.