Czytasz: Co dalej z zakazem handlu w niedzielę?

Co dalej z zakazem handlu w niedzielę?

W sieci pojawia się coraz więcej dyskusji dotyczących zakazu handlu w niedzielę.

Zakaz handlu w niedzielę. Czekają nas zmiany w ustawie?

Niezmiennie tematem, który porusza Internautów jest kwestia związana z zakazem handlu w niedzielę. Ostatnio w sieci pojawiły się doniesienia świadczące o tym, że być może zostaną wprowadzone zmiany w ustawie i w 2019 roku zamiast jednej niedzieli handlowej, będą dwie - tak jak w minionym roku. Pojawiły się jednak i głosy, w myśl których zakaz handlu miałby obowiązywać od godziny 22 w sobotę, aż do godziny 5 nad ranem w poniedziałek.

Poseł PiS Janusz Śniadek stwierdził, że ani na obecnym, ani na lutowym posiedzeniu sejmu nie będzie omawiany projekt zmian ws. ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Nowelizacja miała wejść w życie w marcu 2019.

Wstrzymanie zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę wynika z oceny skutków regulacji, którą opublikowało Biura Analiz Sejmowych. Projekt zmian zakładał doprecyzowanie przepisów ws. wyłączenia spod zakazu handlu - w nowym brzmieniu ustawa zezwalałaby na otwarcie jedynie takich lokali, które byłyby w stanie wykazać, że działalność pocztowa lub sprzedaż tytoniu jest ich podstawową działalnością. Projekt przewidywał również zakaz handlu od 22. w sobotę do 5. rano w poniedziałek.

Wśród skutków najważniejszym jest zmniejszenie obrotów małych sklepów na korzyść średnich sklepów spożywczych i dyskontów. Jednak największym beneficjentem okazały się... stacje benzynowe.

Aż 68% ankietowanych sprzeciwia się zakazowi handlu we wszystkie niedziele

W analizie możemy odnaleźć również sondaż IBRiS przeprowadzony na 1100 osobach. Ankietowanych pytano o stosunek do potencjalnych zmian w ograniczeniu handlu. Wedle sondażu, aż 68 proc. ankietowanych sprzeciwia się zakazowi handlu we wszystkie niedziele. Wśród nich 45 proc. sprzeciwia się zdecydowanie temu zakazowi, 23 proc. jest raczej przeciwnych, a 28 proc. ankietowanych popiera całkowity zakaz -  czego 19 proc. czyni to zdecydowanie, a 9 proc. raczej zdecydowanie.

Ciekawie rozkłada się procentowy udział wyborców partii politycznych wobec zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Zlikwidowanie zakazu popiera 42 proc. wyborców PiS, 77 proc. wyborców SLD, 53 proc. zwolenników Kukiz’15, a także 60 proc. elektorów Koalicji Obywatelskiej.