Czytasz: PiS bierze wszystko. To zemsta marszałka?

PiS bierze wszystko. To zemsta marszałka?

Jakub Chełstowski miał osobiście wykreślić wszystkich kandydatów Koalicji Obywatelskiej na członków prezydium komisji sejmikowych. Za co?

Składy komisji ze wskazaniem ich przewodniczących i zastępców uzgadniania jest zwyczajowo na konwencie seniorów. To spotkanie przewodniczącego sejmiku z liderami klubów radnych. Przewodniczący trzech klubów radnych porozumieli się co do składów osobowych komisji oraz stanowisk w prezydium.

- Dzisiaj pan marszałek Jakub Chełstowski przekazał informację, że radni Koalicji Obywatelskiej nie zostaną uwzględnieni w wyborze prezydium komisji z uwagi na „zadymę jaką wywołaliśmy wokół radnego Kałuży” - mówi Michał Gramatyka.

Jak mówi lider klubu Koalicji Obywatelskiej, radni zostali określeni winnymi nagonki na Wojciecha Kałużę i winni protestu ludzi w Żorach. Jakub Chełstowski miał nazwać wywiady udzielane przez Wojciecha Saługę „głupotami”. Z tego powodu postanowiono nie uwzględniać Koalicji Obywatelskiej w podziale stanowisk przewodniczących i zastępców.

- W piątej kadencji Sejmiku w której rządziła koalicja PO-PSL-SLD, a później dołączył do niej RAŚ, klub PiS otrzymał cztery miejsca przewodniczących i dziewięć miejsc wiceprzewodniczących - mówił z mównicy Michał Gramatyka.

Lider radnych KO prosił o potwierdzenie informacji o skreśleniu kandydatów z jego klubu u przewodniczącego sejmiku, z którym uzgadniał skład komisji. Ani Jan Kawulok, ani Jakub Chełstowski nie odnieśli się to sprawy. Za to radni PiS i Wojciech Kałuża konsekwentnie odrzucili wszystkich kandydatów KO na stanowiska w prezydium komisji przyznając je swoim radnym. Przewodniczący sejmiku, Jan Kawulok, próbował tłumaczyć sprawę sytuacją z 2008 roku, kiedy po przejęciu władzy przez Platformę Obywatelską, stracił stanowisko przewodniczącego komisji. Na koniec sesji na mównicę wszedł marszałek Chełstowski.

- Ja wiem, że panu ciężko jest się odnaleźć w roli radnego opozycji, ale musi się pan do tego przyzwyczaić - zwrócił się marszałek do radnego Gramatyki.

PiS obsadził wszystkie stanowiska w prezydium sejmiku i zarządzie województwa. Teraz ma także swoich przewodniczących i ich zastępców w sejmikowych komisjach.

Czytaj więcej