Czytasz: Chełstowski do ministrów: "Melduję wykonanie zadania"

Chełstowski do ministrów: "Melduję wykonanie zadania"

PiS bierze Sejmik. Tyszanin Marszałkiem.

Po przejściu Wojciecha Kałuży do PiS, nowa większość nie traci czasu. Nowym marszałkiem zostaje Jakub Chełstowski, dotychczasowy radny z Tychów. W głosowaniu tajnym głosami 23 radnych to on zajmuje fotel Wojciecha Saługi.

- Szanowni panowie ministrowie, melduję wraz z drużyną wykonanie zadania - powiedział Chełstowski. - Dziekuję radnym za wybór, ministrom za wsparcie. To wielki zaszczyt i honor.

CHEŁSTOWSKI, KAŁUŻA I STARZYCKI

Głosami radnych klubu PiS wicemarszałkami województwa śląskiego wybrani zostali poseł Dariusz Starzycki i Wojciech Kałuża. Skład zarządu województwa uzupełnią Michał Woś oraz Izabela Domagała.

Jeszcze wczoraj Wojciech Saługa i Monika Rosa przekonywali, że mozolnie budowana koalicja z PSL i SLD pozwoli na utrzymanie władzy w województwie śląskim. Niespodziewany transfer członka zarządu Nowoczesnej, radnego Wojciecha Kałuży zmienił układ sił w Sejmiku. To PiS przejmuje całkowitą władzę. Nowo wybrany przewodniczący Jan Kawulok nie tracił czasu. Tuż po zajęciu fotela prowadzącego obrady, złożył wniosek o rozszerzenie porządku o wybór zarządu województwa śląskiego.

Rano decyzję o przejściu do PiS Wojciecha Kałuży ogłosił minister Grzegorz Tobiszowski. Kałuża zmienił barwy klubowe zanim zdążył złożyć ślubowanie. Kiedy podchodził odebrać zaświadczenie o wyborzepo salę Sejmu Śląskiego wypełniły brawa radnych PiS i okrzyki "hańba" skandowane przez część zebranych w sali. Radni Koalicji Obywatelskiej wybuczeli swojego dotychczasowego kolegę. Głos Kałuży gwarantuje PiS większość w 45-osobowym sejmiku.

Czytaj więcej