Czytasz: Piotr Kuczera: „Rybnik myśli w perspektywie dwóch metropolii”

Piotr Kuczera: „Rybnik myśli w perspektywie dwóch metropolii”

07:51
Jaki potencjał ma miasto między Katowicami a Ostrawą? Czy Rybnik stanie się centrum usług medycznych? Piotr Kuczera gościem „Ostatniego piętra” redakcji Silesion.pl

Nie tylko Jaworzno powiedziało „nie” pierwszej polskiej metropolii. Jak zapewnia prezydent Piotr Kuczera, nie jest zdecydowanie przeciwny idei, ale Rybnik jako stolica subregionu zachodniego zawsze miał swoje tradycje i pewną odrębność.

- Dzisiaj w ramach metropolii, obserwujemy. Jak się wszystkie władze wybiorą, to się zastanowimy, czy Rybnik włączy się do tej metropolii, czy nie. W subregionie 28 gmin dobrze współpracuje. Mamy kilka takich płaszczyzn, gdzie ta współpraca się bardzo dobrze układa: walka ze smogiem, próbujemy się również komunikacyjnie dogadać - mówi Piotr Kuczera

Zdaniem prezydenta komunikacja, na którą w pierwszym etapie mają zostać przeznaczone metropolitalne fundusze, działa w Rybniku sprawnie. Do tego liczba połączeń kolei śląskich jest na dość dobrym poziomie.

- Bardzo bym chciał, żeby kupując bilet Kolei Ślaskich pasażer mógł się w autobus miejski władować i po prostu sobie pojechać  - dodaje.

metropolia 41 liderów

Piotr Kuczera przyznaje, że porozumienie w gronie 41 gmin jest niełatwe. Liczy jednak, że indywidualne interesy poszczególnych miast  zejdą na drugi plan.

- Przykłady Europy zachodniej i dużych metropolii pokazują, że ta współpraca na dłuższą metę się opłaca. Ambicje będzie trzeba na dłuższą metę schować do kieszeni, choć pewien indywidualizm miasta zawsze się będzie przebijał - ocenia Piotr Kuczera.

Katowice i Ostrawa

Zdaniem prezydenta Kuczery Rybnik spogląda życzliwie zarówno w stronę Katowic, jak i Ostrawy

- Dzisiaj rozmowa z biznesem jest bardzo twarda. Położenie jest trochę dane przez pana Boga: do Katowic blisko, do Ostrawy blisko. (…) Tu widzę szanse dla mojego miasta. Tu się dobrze żyje. Mamy zielone miasto, Zalew Rybnicki. Jesteśmy znakomitą bazą wypadową również dla transportu - wymienia Piotr Kuczera.

Co w miejsce górnictwa?

Okręg słynący z górnictwa, zdaniem prezydenta, na razie nie ma powodów do obaw. Piotr Kuczera ma jednak świadomość, że jego miasto musi znaleźć nową dominującą branżę. W perspektywie kolejnych 30 lat miejsce górnictwa ma zająć branża usług medycznych. Pierwszym etapem jest serial medyczny realizowany w Rybniku.

- Mamy wiele szpitali, firmy medyczne to byłoby coś, co w Rybniku mogłoby się rozwijać - przyznaje prezydent.

Warunkiem koniecznym do rozwoju strefy ekonomicznej jest przygotowywana tzw. obwodnica Rybnika. Droga Pszczyna-Racibórz ma przyłączyć Rybnik do autostrady.

- Ona będzie tym korytarzem, który nas włączy do autostrady, bo choć dzisiaj Rybnik jest blisko, to w dzisiejszych czasach 10 km to dość daleko.

rady dla metropolii

- Centrum powinno ustąpić i się lekko przesunąć tam, gdzie są ambicje średnich miast, a średnie miasta mają to do siebie, że nie chcą spaść niżej, a najczęściej chcą iść wyżej - podkreśla Kuczera.

Zdaniem Piotra Kuczery, instytucje metropolitalne powinny być lokowane w wielu miastach, wzorem Rybnika.

- Rybnik ma aż 27 dzielnic, to więcej niż Warszawa. Lokalizacja instytucji w tych dzielnicach jest ważna z punktu widzenia rozwoju całościowego. Zrównoważony rozwój miast, to także lokowanie takich instytucji na obrzeżach.

Czytaj więcej