Czytasz: Pilnujcie butów, bo nie będziecie mieli w czym wracać z gór

Pilnujcie butów, bo nie będziecie mieli w czym wracać z gór

Żywiecka policja apeluje o rozsądek.

- W nocy z soboty na niedzielę w schroniskach na Hali Rysiance i Hali Lipowskiej złodzieje skradli łącznie 6 par butów – alarmują nasi czytelnicy.

- W tym drugim schronisku było to też obuwie dziecięce. Buty zostawiane były w szafkach „suszarkach” przy wejściu. Proceder ten jest ze wszech miar naganny pod każdym względem, ale zwłaszcza teraz, przy zimowych warunkach, panujących w górach, kiedy to nie każde zamienne obuwie nada się do bezpiecznej dla zdrowia drogi powrotnej – dodają.

Dotyczas kradli narty i kaski

Mirosława Piątek, rzecznik żywieckiej policji potwierdza, że do kradzieży butów faktycznie doszło, ale na przełomie września i października.

- Łącznie w tym czasie odnotowaliśmy trzy takie incydenty – mówi.

Dotychczas schroniskowych złodziei w okresie zimowym najbardziej interesował drogi sprzęt narciarski, tzn. narty czy kaski. Butów jak twierdzi rzeczniczka, nikt nigdy nie kradł.

- Nasze buty do górskich wędrówek są coraz droższe. Wygląda na to, że należy ich szczególnie pilnować – zaznaczają czytelnicy.

Policja podejrzewa, że złodzieje faktycznie na butach chcieli zrobić interes, dlatego skrupulatnie przeglądają aukcje internetowe, na których te mogłyby być wystawione na sprzedaż. - Jesteśmy też w stałym kontakcie z właścicielami schronisk, strażą graniczną i goprowcami – zapewnia Piątek. O niechlubnych zwyczajach złodziei policji powiadomiła też naszych słowackich sąsiadów. Piątek apeluje jednak o zdrowy rozsądek, jak mówi, swoich rzeczy, należy skrupulatnie pilnować, tym bardziej że zbliżająca się zima będzie okazją dla złodziei, do kradzieży jeszcze droższego sprzętu.

Czytaj więcej