Czytasz: Mini air show w Gliwicach!

Mini air show w Gliwicach!

Podniebne akrobacje szybowców, spadochroniarzy, prawdziwy pożar i pokaz siły w wykonaniu gliwickich komandosów.

Radom International Airshow 2017 - 26 i 27 sierpnia 2017

Największa “lotnicza” impreza w Polsce, Air Show w Radomiu, stoi pod znakiem zapytania. Święto lotnictwa odbywające się pod koniec sierpnia może się nie odbyć, ponieważ władze miasta nie dogadały się jeszcze z Ministerstwem Obrony Narodowej. Chodzi o pieniądze: okrągły milion złotych. O tym, czy miasto dołoży z miejskiej kasy dodatkowe pieniądze, zdecydują podczas dzisiejszej sesji radomscy radni. Jeżeli porozumienie z Ministerstwem nie zostanie podpisane na czas - impreza Air Show może się nie odbyć.

Zdjęcia - Radom Airshow (Fot . Roger Adamek EDYTOR.net):

Terminy - Air Show w województwie śląskim

Znamy za to terminy innych pokazów. Śląski AIR SHOW na katowickim Muchowcu odbędzie się zaraz po wakacjach - 9 września, wcześniej 16 czerwca będą obchodzone 90-te urodziny tego lotniska. Z kolei 17 i 18 czerwca, w Rybniku odbędą się Dni Aeroklubu ROW 2017. Dla tych, którzy nie lubią czekać możemy polecić wydarzenie z Gliwic. Już 3 czerwca, w sobotę odbędzie piknik lotniczy z udziałem służb - straży pożarnej, wojska i policji.

- Po krótkiej przerwie Aeroklub Gliwicki powrócił do organizowania pokazów lotniczych dla szerokiej publiczności. W trakcie tej imprezy gliwickie lotnisko odwiedziło kilkanaście tysięcy gości podziwiając podniebne akrobacje, skoki spadochronowe oraz walki powietrzne - mówi Krzysztof Krzemiński, Biuro Organizacyjne Pikniku Lotniczego Gliwice 2017. - Niewątpliwą atrakcją był przelot samolotu MIG-29 oraz wizyta śmigłowca Mi-8. W tym roku również nie powinno zabraknąć podniebnych atrakcji uzupełnionych obecnością śląskich służb mundurowych wraz ze swoim sprzętem.

Piknik lotniczy w Gliwicach - tak było w 2016 roku (fot. mat. organizatora):

Piknik lotniczy w Gliwicach - 3 czerwca od godz. 13:00

Samolot orlik (fot. org. Pikniku Lotniczego w Gliwicach)

Wstęp na wydarzenie bezpłatny. Piknik rozpoczyna się o godz. 13:00. Nad gliwickim niebem będzie można zobaczyć pokaz Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”, który w ostatnich dniach potwierdził swój udział. Po rozpoczęciu pikniku wystartuje samolot Finist ze skoczkami, którzy 15 minut później zaprezentują się podczas pokazu skoków spadochronowych.

Jakie samoloty na Pikniku Lotniczym w Gliwicach?

Po samolocie Finist wystartuje szybowiec Junior za samoloten PZL-101 Gawron pilotowanym przez Radosława Żaczka. Szybowiec Junior, pilotowany przez Andrzeja Duszyńskiego zaprezentuje się w pokazie akrobacji.

Samolot an2a. (fot. org. Pikniku Lotniczego w Gliwicach)

Kolejnym samolotem, który 3 czerwca wzbije się w powietrze będzie samolot An-2 ze skoczkami pilotowany przez Jacka Niezgodę. Później, wzbije się w powietrze szybowiec Bocian sterowany przez Jerzego Mercika. Pilot wykona niski przelot nad pasem 150m AGL i lądowanie z zakrętu o 180 stopni.

Samolot cesna 150. (fot. org. Pikniku Lotniczego w Gliwicach)

Od godziny 14:25 w niskim przelocie po prostej zaprezentują się statki powietrzne: Eurocub, 3-Xtrim, Bu-131, Skylark, Cessna 172, Cessna 150, Zlin 526AFS, Socata TB 20, Husky A-16 oraz wiatrakowiec Cavalon.

Samolot bu-131 (fot. mat. org. Pikniku Lotniczego w Gliwicach)

- Na godzinę 14:55 organizatorzy zaplanowali pokaz sprawności bojowej jednostek wojskowych Agat i 6. Brygady Powietrzno Desantowej. Fani lotnictwa jeszcze kilka razy będą mogli zobaczyć pokaz skoczków spadochronowych, a także przelot szybowca Junior. O godzinie 16:20 odbędzie się pokaz gaszenia pożaru przez samolot Dromader pilotowany przez Andrzeja Brzyskiego. A zaraz potem kolejny niski przelot samolotów - zachęca do udziału Krzemiński, przedstawiciel organizatora.

Program pikniku lotniczego w Gliwicach

O godz. 17:05 będzie można podziwiać pokaz 2 śmigłowców pilotowanych przez Wojciecha Gawrońskiego i Janusza Gasienicę. To oczywiście jeszcze nie koniec atrakcji. Zaraz po konkursie wiedzy odbędzie się pokaz lotu grupowego samolotów Zlin 50 i Extra 330. W pokazowym przelocie motolotni zaprezentują się piloci ze Szkoły Latania Rekreacyjnego Adams.

fot. Krzysztof Krzemiński.

Na fanów lotnictwa czeka również statyczna wystawa sprzętu lotniczego, wystawa sprzętu służb mundurowych, wystawa sprzętu będącego w ofercie Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego. Nie zabraknie też lotów zapoznawczych szybowcem i samolotem.

Jakie atrakcje na Pikniku Lotniczym w Gliwicach?

Podczas Pikniku Lotniczego przeprowadzony zostanie też balonowy trening pokazowy, odlot balonu, którego pilotami będą Krzysztof Rękas i Mateusz Rękas. Nie zabraknie też pokazowych przelotów paralotni.

Zmiany w organizacji ruchu podczas Pikniku Lotniczego w Gliwicach

3 czerwca, w dniu pikniku zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu w okolicy lotniska. Na ul. Toruńskiej będzie obowiązywać całkowity zakaz poruszania się pojazdów. Organizatorzy radzą zostawić swój samochód w rejonie Nowych Gliwic.

Czytaj więcej