Czytasz: Tragiczny wypadek w Częstochowie. Pieszy zginął na pasach

Tragiczny wypadek w Częstochowie. Pieszy zginął na pasach

Przejście przez ulicę na pasach nie gwarantuje bezpieczeństwa.

Nad ranem ok. 6:00 na ulicy Pułaskiego w Częstochowie doszło do tragicznego potrącenia pieszego. Przechodził w miejscu do tego wyznaczonym. Zginął na miejscu. Kierujący audi A3, jadąc w kierunku alei Bohaterów Monte Cassino, potrącił przechodzącego na wysokości dworca PKP Stradom przez przejście dla pieszych, mężczyznę. Kierujący audi 38-latek był trzeźwy.

Szczegóły, przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia wyjaśniają teraz policjanci z wydziału kryminalnego, wspólnie z prokuratorem.

Policja apeluje o noszenie odblasków

Używanie elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować nasze życie. Dlatego też noszenie odblasków przez pieszych powinno stać się nawykiem. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Jeśli przypniemy element odblaskowy do plecaka (z tyłu sylwetki) to oczywistym jest, że nie zostanie on zauważony przez kierowców  nadjeżdżających z przeciwka i odwrotnie, gdy odblask będzie tylko z przodu, nie dostrzegą go kierowcy będący za nami. Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe.