Czytasz: Pierwszy wywiad dla TV Trwam. Co powiedział premier Morawiecki?

Pierwszy wywiad dla TV Trwam. Co powiedział premier Morawiecki?

O rządzie, opozycji, finansach i klimacie. Pierwsze wypowiedzi w roli premiera.

W piątek Mateusz Morawiecki udzieli pierwszego wywiadu po desygnowaniu na premiera przez prezydenta Andrzeja Dudę. "Oby Pan Bóg dał wystarczająco dużo sił, by dobrze służyć Polsce" - powiedział. Oto kilka najważniejszych odpowiedzi.

O rządzie

"Jeśli będzie na to zgoda prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i kierownictwa politycznego PiS, to chciałbym, żeby we wtorek było moje expose i głosowanie nad wotum zaufania dla rządu w nowym kształcie."

Czytaj także: prezydent rp oficjalnie desygnuje mateusza morawieckiego na premiera

 "Chciałbym, żeby na początku przyszłego tygodnia można było powołać Radę Ministrów niemalże w identycznym składzie; bardzo wysoko oceniam pracę ministrów, jeżeli będą potrzebne zmiany, to nie trzeba ich robić pochopnie, tylko warto zastanowić się nad tym, razem oczywiście z kierownictwem politycznym, które zagwarantowało, że dzisiaj możemy sprawować nasze rządy".

O finansach publicznych

"Wysoce prawdopodobne, że będziemy mieli rekordowy rok z punktu widzenia przyrostu długu; przyrost długu będzie najniższy w III RP."

"Nasza administracja publiczna powinna trochę się odchudzić, bo przez poprzednie osiem, dziewięć lat ona rosła. Musimy oszczędzać, bardzo mocno oglądać każdą złotówkę."

 O opozycji 

"Mam nadzieję, że politycy PiS mają "w zamyśle" pakiet demokratyczny, który dałby dodatkowe prawa opozycji; opozycja jest bardzo ważna, ma nam patrzeć na ręce.

"Pan marszałek (Sejmu, Marek) Kuchciński, pan prezes PiS Jarosław Kaczyński mieli i mam nadzieję, że cały czas mają w zamyśle pakiet demokratyczny, który dałby dodatkowe prawa opozycji. Opozycja jest bardzo ważna, po to, by patrzyła (nam) na ręce, by kontrolowała, żeby tworzyła programy. Bo jak na razie żadnego poważnego programu gospodarczo-społecznego nie stworzyła".

"Opozycja jest potrzebna do tego, by stworzyła jakiś kontrprogram. Potem można dyskutować, sprzeczać się, ale nie zachowywać się tak nieprzyzwoicie, jak to czasami ma miejsce. To niestety jest nierzadkie zjawisko w polskim Sejmie".

O ochronie klimatu

"Będziemy walczyć, aby do bilansu emisyjnego co2 zaliczyć absorbcję przez lasy.

O  Nord Stream 2

Jest projektem, który ma uzależnić Europę Środkową jeszcze bardziej od gazu rosyjskiego.


 
O ministrze sprawiedliwości

"Będziemy współpracować z ministrem Zbigniewem Ziobro."

O gospodarce


"Pracujemy nad pakietem eliminującym zatory płatnicze, chcemy go zaproponować do końca roku lub na początku przyszłego roku"

"Zwłaszcza dla małych i mikro firm to jest zmora, bo duża firma, która ma ogromną pozycję przetargową często zmusza małą firmę do bardzo długich terminów płatności (...) i to oznacza, że mała firma często upada z braku płynności" . "Ten pakiet antyzatorowy chcemy zaproponować do końca roku lub na początku przyszłego roku".

O elektromobilności

"Program elektromobilności to bardzo ważny temat. Bardzo wyraźnie chcemy zmienić nasze nastawienie do czystego powietrza i stąd program budowy nowych kotłów, termoizolacji i termomodernizacji w całej Polsce."

"To dla mnie problem bardzo ważny, ponieważ autobusy i samochody odpowiadają w dużym stopniu za spaliny, za trujące substancje, za smog w wielu miastach".

"Nasi poprzednicy nic z tym nie zrobili, ale my bardzo wyraźnie chcemy zmienić nasze nastawienie do czystego powietrza i stąd program budowy nowych kotłów, termoizolacji i termomodernizacji w całej Polsce. To zwiększy energooszczędność w budynkach, a zmniejszy zapotrzebowanie na paliwa kopalne" - mówił. Dodał, że "innowacyjność Polski realizowana w programie elektromobilności będzie się przyczyniać w bardzo widoczny sposób do redukcji zatrucia środowiska".

 O ochronie zdrowia 

"Wykupiliśmy zobowiązania z przeszłości szpitali i klinik onkologicznych - powiedział w piątek desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki. Dodał, że było to możliwe ze względu na dobrą sytuację budżetu i bardzo dobrą ściągalność podatków."

 "W onkologii w tym roku, ze względu na dobrą sytuację budżetu i bardzo dobrą ściągalność podatku, byliśmy w stanie wykupić wszystkie zobowiązania szpitali, klinik onkologicznych, które narosły przez ostatnie dziesięć lat".
"Poprzednicy nie płacili przez 10 lat, albo płacili do sądów, a ta górka w onkologii rosła". "A my wyczyściliśmy bilans ujemny wielu szpitali, wielu jednostek. Mam nadzieję, że dzięki temu zapewnimy lepszy start tym niezwykle ważnym jednostkom w roku 2018".

"w onkologii pojawia się dużo zjawisk, które wymagają sprostowania, wyjaśnienia". "Dowiedziałem się na przykład, że do 17 instytutów publicznych, które leczą 80 proc. polskich pacjentów i które leczą te trudniejsze przypadki, trafia 50 proc. puli przeznaczonej na onkologię. Z najprostszej arytmetyki wynika, że coś jest nie tak".

O polityce senioralnej

"Polityka senioralna to niezwykle ważna część naszej polityki społecznej. To jest ta część, na którą na pewno w drugiej części naszej kadencji poświęcimy jeszcze więcej uwagi. Pomiędzy rokiem 2016 a 2017 wydatki na leki dla seniorów powyżej 75 roku życia wzrosną do kwoty 665 milionów złotych."