Czytasz: Pierwszy wyrok w sprawie urodzin Hitlera [WIDEO]

Pierwszy wyrok w sprawie urodzin Hitlera [WIDEO]

Adam B. dobrowolnie poddał się karze.

Pierwszy uczestnik zeszłorocznych "obchodów urodzin Hitlera" w Wodzisławiu Śląskim już z wyrokiem. Adam B. musi zapłacić ponad 13 tys. zł grzywny. Został uznany za winnego propagowania faszyzmu i nielegalnego posiadania broni (pistolet i 16 sztuk amunicji). Dobrowolnie poddał się karze.

Śledztwo ws. "obchodów urodzin Hitlera" (zorganizowanych przez stowarzyszenie Duma i Nowoczesność) zmierza do finału, jest w nim podejrzanych sześć osób.

- Sąd Rejonowy w Wodzisławiu wskazał, że wniosek prokuratora o skazanie oskarżonego jest zasadny, albowiem w świetle zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wina i okoliczności popełnienia przez oskarżonego zarzucanych mu przestępstw nie budzą wątpliwości - wskazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska.

Neonazistowskie stowarzyszenie Duma i Nowoczesność nadal pozostaje organizacją pożytku publicznego i dostaje pieniądze z odpisu podatkowego. Mimo wielu politycznych deklaracji wniosek o delegalizację nie został jeszcze rozpatrzony.

wideo: TVN24/x-news

Przypomnijmy: Adam B. był w gronie pierwszych trzech zatrzymanych po ujawnieniu dziennikarskiego śledztwa repoerterów Superwizjera TVN. Na nagraniach ukrytą kamerą pokazali m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.