Czytasz: „Pierwszy kopniak dla metropolii”. Chęciński się buntuje

„Pierwszy kopniak dla metropolii”. Chęciński się buntuje

Z 4 mld zł na budowę kolei aglomeracyjnej zostały tylko dwa. - To kopniak dla ledwo powstałej metropolii – uważa prezydent Sosnowca. Apeluje do śląskich samorządowców: „zaprotestujmy wspólnie!”

Miała połączyć Zagłębie ze Śląskiem. Konkretnie rzecz ujmując: Będzin z katowicką Ligotą. I wiele przyspieszyć, bo choć teraz na tej zatłoczonej trasie kursują przecież Koleje Śląskie, to zgodnie z umowami transportowymi, pierwszeństwa na torach nie mają. Przepuszczać muszą tu opóźnione składy dalekobieżne.

Wszystko zmienić miała kolej aglomeracyjna, czyli dwa dodatkowe tory zbudowane w ramach szerszej inwestycji PKP PLK w naszym województwie. Ale nie zmieni, a przynajmniej nie szybko.

Inwestycja będzie, ale połowiczna

Co stanęło na przeszkodzie? Kolejarze poinformowali, że do końca 2023 roku (wtedy kursować zaczynałaby kolej aglomeracyjna), zrealizowana zostanie tylko część projektu wartego 4 mld zł. Ta warta połowę sumy. - Zmodernizowana zostanie linia kolejowa na odcinku od Tychów do Zebrzydowic - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK. A co z połączeniem Będzina z Ligotą? - Nie teraz – przyznają w PKP PLK. Kolejarze zakładają, że może to nastąpić w kolejnej perspektywie unijnej, tej na lata 2021-27.

Kopniakiem w metropolię

- Powiedzieć, że coś powstanie do 2027 roku, to tak, jakby powiedzieć, że nie powstanie nigdy - mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Zauważał, że zabranie województwu dwóch z 4 mld zł, to pierwszy kopniak dla metropolii. - Dopiero co powstałej metropolii - zaznaczał Chęciński. Nie ukrywał, ze dotyka go to osobiście. Przy okazji budowy kolei aglomeracyjnej m.in. w Sosnowcu powstać miały bowiem nowe przystanki kolejowe. Dodatkowo zaś budowlańcy mieli zmodernizować też już istniejące perony na stacji Sosnowiec Główny.

Wspólnym głosem, poza podziałami politycznymi

- Transport to kluczowa sprawa dla rozwoju metropolii – zaznaczał Chęciński. I dodawał z oburzeniem: - Lada chwila wszyscy się tu zakorkujemy, nie mówiąc już o tym, że jakość powietrza będzie taka, że nie będzie się dało wyjść na zewnątrz. Odebranie nam tych 2 mld zł, czyli szansy na kolej miejską w 2023 roku, to ogromny błąd – podkreślał sosnowiecki włodarz.

Publicznie zaapelował do wszystkich samorządowców. - Do wójtów, burmistrzów, prezydentów...by ponad wszelkimi podziałami politycznymi zwrócić się w tej sprawie do naszego parlamentu. Postarajmy się o tę inwestycję – mówił.

Czytaj więcej