Czytasz: Mamy lato. Dziś najdłuższy dzień w roku

Mamy lato. Dziś najdłuższy dzień w roku

W środę rano rozpoczęło się astronomiczne lato. Czeka nas najdłuższy dzień w roku i najkrótsza noc.

W środę 21 czerwca rozpoczęło się astronomiczne lato 2018.

Przesilenie letnie 2018 w środę 21 czerwca

Czwartek jest dniem przesilenia letniego 2018, kiedy Słońce za dnia wędruje na niebie najwyżej i najdłużej. Nasza dzienna gwiazda góruje w tym dniu w zenicie na zwrotniku Raka, a cała strefa podbiegunowa na półkuli północnej jest oświetlona i panuje tam dzień polarny. W trakcie przesilenia letniego oś Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońce w konfiguracji takiej, iż biegun północny jest bliżej naszej dziennej gwiazdy niż południowy.

Google Doodle na pierwszy dzień lata 2017:

W zeszłym roku Google postanowiło uhonorować pierwszy dzień lata w swój sposób, czyli tworząc Google Doodle. Zobacz Google Doodle na pierwszy dzień lata astronomicznego.

Pierwszy dzień lata 2018 - zaczęło się lato. Zobacz memy:

Pierwszy dzień lata 2018 - kiedy zaczyna się lato?

21 czerwca Słońce wzejdzie o 4.40, a zajdzie o godz. 20:49. Pierwszy dzień lata 2018 będzie najdłuższym dniem w roku.

Pierwszy dzień lata 2018 - najdłuższy dzień

Po pierwszym dniu lata następują najkrótsza noc w roku. Ta mylona bywa z Nocą Świętojańska, która wypada z 23 na 24 czerwca, w wigilię św. Jana.

Lato astronomiczne 2018, a lato kalendarzowe 2018?

Lato astronomiczne często bywa z kalendarzowym. Lato kalendarzowe 2018 rozpoczyna się 22 czerwca.


Lato 2018

Lato to jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia.

Lato astronomiczne rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego i trwa do momentu równonocy jesiennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 czerwca a 23 września (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas lata astronomicznego dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa – Słońce wschodzi coraz później i góruje na coraz mniejszych wysokościach ponad horyzontem.

Za lato klimatyczne przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza przekraczają 15 °C. Pomiędzy latem klimatycznym i sąsiednimi klimatycznymi porami roku nie ma etapów przejściowych, w przeciwieństwie do zimy poprzedzanej przedzimiem i następującym po niej przedwiośniem.

Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące letnie na półkuli północnej uznaje się czerwiec, lipiec i sierpień, a na południowej grudzień, styczeń i luty. za: wikipedia.pl

Czytaj więcej