Czytasz: Pierwsza Dama w NOSPR wsparła śląskich kardiologów

Pierwsza Dama w NOSPR wsparła śląskich kardiologów

Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w galowym koncercie w NOSPR w Katowicach i objęła patronatem kampanię Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Zdjęcia: Maciej Biedrzycki, Kancelaria Prezydenta RP

Pierwsza Dama wzięła udział w galowym koncercie z okazji XXI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

 – Nie ulega wątpliwości, że budzący szacunek postęp w leczeniu chorób serca u dzieci i dorosłych był możliwy dzięki Państwa pracy – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda w swoim wystąpieniu w NOSPR.

 Pani Prezydentowa, która angażuje się w projekty związane z profilaktyką prozdrowotną oraz edukacją, zdecydowała się objąć długofalowym Patronatem Honorowym kampanię Śląskiego Centrum Chorób Serca i Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu „Zawał serca – czas to życie”. Akcja ma na celu edukację zdrowotną, a w konsekwencji – zwiększenie szansy uratowania tysięcy chorych.

– Jestem głęboko przekonana, że uda nam się osiągnąć sukces dzięki wzajemnej edukacji, wykształceniu w sobie przekonania, że wszystko zależy od nas, naszego zaangażowania i odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka. Trzeba zrobić to razem, by każdy otrzymał szybko skuteczną pomoc, bo „Czas to życie”, jak brzmi tytuł akcji Śląskiego Centrum Chorób Serca – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza Dama o kampanii "Czas to życie" Śląskiego Centrum Chorób Serca

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

 – Bez serca nie da się żyć, dlatego musimy się o nie troszczyć – zaznaczyła Pierwsza Dama i życzyła wszystkim udanego koncertu.

Galowy koncert w wykonaniu pianisty Pawła Kowalskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia im. Wojciecha Kilara w Katowicach pod dyrekcją Maestro Jerzego Maksymiuka odbył się w siedzibie NOSPR. W repertuarze znalazły się utwory Wojciecha Kilara oraz Igora Strawińskiego.

400 wykładów i 125 sesji prowadzonych przez ok. 300 specjalistów z kraju i zagranicy, 5 tys. uczestników wydarzenia- tak prezentował się XXI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który od 21 do 23 września 2017 roku odbywał się w Katowicach. Podczas Kongresu prezentowane były najnowsze doniesienia ze świata kardiologii. 

W 2017 roku mija 30 lat od wprowadzenia nowego, inwazyjnego modelu leczenia zawału serca w Polsce. Metoda wprowadzona w Zabrzu, jako drugim europejskim ośrodku, przyczyniła się do zasadniczego zmniejszenia śmiertelności i inwalidztwa wśród Polek i Polaków.

Ostatnim elementem leczenia chorych z zawałem serca wymagającym udoskonalenia jest opóźnienie przedszpitalne. Dotyczy ono dwóch składowych: ze strony pacjenta i ze strony systemu opieki zdrowotnej. Opóźnienia czasowe są niezwykle ważnym elementem opieki nad chorymi, gdyż są krytycznym momentem leczenia zawału serca. Skrócenie opóźnienia w leczeniu tych pacjentów jest zatem celem ratującym życie.

Kampania Śląskiego Centrum Chorób Serca i Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przebiega dwutorowo - z jednej strony edukuje społeczeństwo, z drugiej zaś pokazuje osobom odpowiedzialnym za organizację ochrony zdrowia w Polsce, a także samym lekarzom, jak wiele i od nich zależy.

 

Czytaj więcej