Czytasz: Mężczyźni pielgrzymowali do Piekar

Mężczyźni pielgrzymowali do Piekar

Które ulice będą nieprzejezdne? Jak pojadą autobusy i gdzie będą parkingi?

Już od ponad 70 lat, w każdą ostatnią niedzielę maja, tysiące mężczyzn i młodzieńców pielgrzymuje do piekarskiego Sanktuarium. Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich w tym roku odbędzie się 27 maja. Na piekarskich drogach można się spodziewać dużych utrudnień w ruchu.

Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar. Uwaga na utrudnienia

Utrudnienia w ruchu kołowym będą występowały w centrum miasta dziś i jutro (26 i 27 maja). W sobotę od godz. 15:00 do godz. 18:00 dnia następnego (27 maja) Plac Maryjny będzie wyłączony z ruchu. Również parkingi przy ul. Popiełuszki, Ficka i Bytomskiej będą niedostępne dla kierowców od godziny 17.00 (dziś – 26 maja) do niedzieli, do godz. 17:30.

W dniu pielgrzymki zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) będzie obowiązywał od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7 do 17.30. Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka. Umieszczone zostaną tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II oraz dotyczące działalności handlowej przy ul. Bytomskiej.

Przeczytaj równieżPielgrzym Andrzej Duda

Przygotowane zostaną dwa ambulanse pogotowia ze Szpitala Miejskiego p.w. św. Łukasza (jeden ambulans z lekarzem i ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznymi). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na ul Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej.

Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar. Gdzie będą parkingi?

na ul. K. Miarki – samochody osobowe
na ul. Granicznej – autokary i samochody osobowe
na ul. K. Miarki, parking za Centrum Handlowym – autokary

Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar. Jak pojadą autobusy?

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu dla linii autobusowych nr 5, 73, 114, 164, 264, 185, 192 i 700. Trasy w obydwu kierunkach przebiegać będą ulicami: Bytomską, Gen. J. Ziętka i Papieża Jana Pawła II. Autobusy linii 164 i 264 w godzinach od 6.30 do 17.30 nie będą obsługiwać przystanków w rejonie osiedla Wyzwolenia.

Linia 780 przerwana zostanie na osiedlu Wieczorka (kursować będzie w relacji: Tarnowskie Góry, Stare Tarnowice, Ośrodek Rehabilitacji Repty, Piekary Śląskie Osiedle Wieczorka). Dla linii 73 w dniu pielgrzymki będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy, natomiast dla pozostałych linii – rozkład jazdy na niedzielę.

Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar 2018

Tegoroczna pielgrzymka będzie szczególna, bo połączona ze świętowaniem 700-lecia konsekracji ołtarza dedykowanego Matce Bożej w pierwszym, drewnianym kościele w Piekarach Śląskich.

Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar 2018 - PROGRAM

I. Przygotowanie do liturgii Mszy Świętej (wzgórze kalwaryjskie):
8:00 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
8:30 – Rozważania różańcowe

II. 9:30 – Przybycie księży biskupów do Bazyliki:
– Powitanie liturgiczne
– Krótka adoracja w ciszy
– Litania do Matki Bożej Piekarskiej
– Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię

III. Hołd złożony Matce Bożej
IV. Powitania i pozdrowienia
– Powitanie Matki Bożej w imieniu pielgrzymów
– Słowo metropolity katowickiego, ks. abpa Wiktora Skworca

V. 10:45 – Msza Święta na wzgórzu kalwaryjskim
– Eucharystii przewodniczy ks. kard. Zenon Grocholewski (Rzym) legat papieża Franciszka na uroczystość rozpoczęcia Jubileuszu 700-lecia konsekracji pierwszego kościoła piekarskiego

VI. 13:45 – Godzina młodzieżowa (Kalwaria) – przy ołtarzu głównym, prowadzi grupa „Włoczykoła”

VII. 15:00 – Nabożeństwo majowe (Kalwaria) – bp Andrzej Iwanecki (Gliwice)

VIII. 16:00 – Procesja do bazyliki –  hymn “Te Deum” i zakończenie pielgrzymki