Czytasz: Piękny plac zabaw powstał w Katowicach

Piękny plac zabaw powstał w Katowicach

Miejskie Przedszkole nr 93 w Katowicach doczekało się placu zabaw. Dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego.

Katowicki budżet obywatelski cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców. Z roku na rok zwiększa się frekwencja. Widać też efekty – kolejne wybrane przez katowiczan inwestycje pojawiają się w przestrzeni miasta. W ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 93 przy ul. Łętowskiego 24 uroczyście otwarto nowy plac zabaw. Jest on realizacją projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego przez Marię Struzik, dyrektorka przedszkola. W głosowaniu pomysł poparło 508 mieszkańców. Budowa kosztowała niemal 350 tysięcy złotych.

– Mieszkańcy Katowic chętnie włączają się w działania związane z budżetem obywatelskim – składają wnioski i głosują, bo widzą efekty swojego zaangażowania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W ramach czterech poprzednich edycji BO katowiczanie wybrali łącznie aż 473 projekty, z których już ponad 320 zostało zrealizowanych – dodaje.

Powstały nowe drogi rowerowe, stacje wypożyczalni rowerów, skwery, boiska. Skorzystali też najmłodsi – dla nich powstały ścieżki edukacyjne czy place zabaw. Od 2015 roku prezydent zdecydował o zwiększeniu puli budżetu obywatelskiego do 20 mln zł. Tym samym BO w Katowicach stał się największy w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca wśród miast wojewódzkich.

Plac zabaw jest ogólnodostępny

Plac zabaw składa się z części zabawowej, która ma nowe urządzenia oraz części sportowej bez urządzeń, ale z górką zjazdową dla sanek. Plac jest bogato wyposażony, m. in. w zestaw integracyjny Kubuś Plus kosmiczny czy kopalnię piasku. Jest piaskownica statek Nemo, budka krasnoludka, tramwaj z kolejką zjazdową. Dzieciom z pewnością spodoba się też sklepik, zestaw sawanna, kolejka zjazdowa Madagaskar czy zestaw z instrumentami. Nawierzchnia jest głównie piaskowa i trawiasta. Co ważne, z niektórych urządzeń mogą korzystać dzieci niepełnosprawne. Są też cztery nowe ławki i kosze na śmieci.

Plac zabaw przeznaczony jest dla dzieci od 2 do 7 lat. Jest ogólnodostępny. Dla dzieci nieuczęszczających do przedszkola udostępniany będzie w godzinach 15-18.

***

Trwa piąta edycja katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Do 11 maja mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły, a we wrześniu sami zadecydują, które projekty zostaną zrealizowane. W tegorocznej edycji mieszkańcy będą mieć do zagospodarowania ponad 22,5 mln zł.

Czytaj więcej