Czytasz: Piękny jarmark na Nikiszu. Było bajkowo! (ZOBACZ VIDEO)

Piękny jarmark na Nikiszu. Było bajkowo! (ZOBACZ VIDEO)

02:04
Jarmark na Nikiszu tradycyjnie przyciągnął tłumy. I zachwycił.

Główny plac katowickiego Nikiszowca - zabytkowego osiedla robotniczego sprzed ponad stu lat - między 8 a 10 grudnia zapełnił się straganami, oferującymi m.in. rękodzieło i przysmaki śląskiej kuchni. Po raz 10. odbywał się tu przedświąteczny jarmark, odwiedzany co roku przez ok. 20 tys. gości.

Jarmark na Nikiszu po raz pierwszy trzydniowy

W tym roku po raz pierwszy w 10-letniej historii jarmark trwał trzy dni, od 8 do 10 grudnia. Przedstawiciele katowickiego Urzędu Miasta przypominają, że przez pierwsze trzy edycje jarmark był wydarzeniem jednodniowym, organizowanym przede wszystkim przez i dla mieszkańców dzielnicy. W kolejnych latach stał się coraz liczniej odwiedzaną imprezą, która poza częścią handlową oferuje gościom wiele innych atrakcji.

Przy organizacji imprezy pomagali wolontariusze – głównie młodzież związana z działającym w Nikiszowcu Centrum Zimbardo - miejscem spotkań młodzieży, któremu patronuje słynny amerykański psycholog prof. Philip Zimbardo. Organizatora jarmarku – Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych – wspierają partnerzy i sponsorzy. Organizację jarmarku wspiera samorząd Katowic. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Jarmark na Nikiszu - karminadle i moczka

Podczas jarmarku stoiska zostały otwarte o godz. 11. Było widowisko dla dzieci „Pingwiny z zimowej krainy” oraz kolędowanie z zespołem Christmas Friends Music Project. Każdego dnia dzieci mogły przejechać się "pociągiem św. Mikołaja" i pokręcić się na karuzeli wiedeńskiej. Część artystyczną rozpoczęła górnicza orkiestra dęta z pobliskiej kopalni Wieczorek, a rozmaite występy na scenie trwały do wieczora.

Nie zawiedli się wielbiciele śląskich przysmaków - poza typową regionalną kuchnią, reprezentowaną m.in. przez roladę (zraz zawijany) i karminadle (kotlety mielone), można było skosztować świątecznych "maszketów" (łakoci), m.in. tradycyjnych makówek oraz moczki - zupy piernikowej z bakaliami. Prezentowano lokalne i regionalne rękodzieło.

 

Czytaj więcej