Czytasz: Piękne rysie żyją na Żywiecczyźnie. Przyłapała ich kamera! [WIDEO]

Piękne rysie żyją na Żywiecczyźnie. Przyłapała ich kamera! [WIDEO]

Wszystko po to, by móc oglądać te piękne drapieżniki.

Członkowie Stowarzyszenia dla Natury Wilk z Twardorzeczki rozstawili w Beskidzie Żywieckim wideopułapki. Wszystko po to, by móc oglądać te piękne drapieżniki. Na filmie, który zamieścili w sieci można zobaczyć jak rysie spacerują po beskidzkim lesie. 

Zobacz wideo:

Filmik jest krótki, ma zaledwie dwie minuty. Można jednak zaobserwować na nim samicę rysia z małymi i pięknego samca. 

Ciężko jest stwierdzić, ile rysi zamieszkuje Beskid Żywiecki. Wiadomo jednak, że koty są od dawna stałymi mieszkańcami tego terenu. Nie są niebezpieczne, wręcz przeciwne. Nie wykazują się praktycznie żadną agresją wobec człowieka i są raczej płochliwe. Po lesie spacerują prawie zawsze nocą. Zobaczenie rysia na własne oczy w jego środowisku naturalnym jest niemal niemożliwe, zwłaszcza w górach, gdzie są gęste świerkowe lasy i skomplikowane warunki terenowe. Drapieżniki występują również w Beskidzie Śląskim i Małym.

Rysie są ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Ich populacja w Polsce szacowana jest na ok. 300 osobników. Dorosły ryś może mierzyć od 100 do 150 cm. Wysokość w kłębie sięga 75 cm.

Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” istnieje od 1996 r. Siedzibę ma w Twardorzeczce u stóp Skrzycznego. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

Czytaj więcej